HABER

Boğaz atıksu kirliliğinden kurtuluyor

İSTANBUL (İHA) - Onlarca yıldır İstinye Deresi vasıtasıyla İstinye Koyu'na dökülen atıksular İSKİ tarafından kontrol altına alınarak, Baltalimanı Atıksu Arıtma Tesisi'ne ulaştırıldı. İstinye Koyu'na atıksu girişi tamamen önlendi.

Şimdi de yıllar boyunca kontrolsüz olarak İstinye Deresi vasıtasıyla İstinye Koyu'na akan atıksuların dere ağzında biriktirdiği teressübat, Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları Müdürlüğü'ne ait tarama gemisiyle taranıyor, İstinye Koyu eski günlerine dönüyor. Çalışmanın sağlıklı şekilde yürümesi için İstinye Koyu'nda bulunan ve büyük bir çevre kirliliği yaratan batık tekneler kaldırılıyor. 45 günde tamamlanması hedeflenen çalışma ile İstinye Koyu'ndan yaklaşık 15 bin metreküp atık çıkarılacak.
İstanbul'un Avrupa Yakası'nda Baltalimanı'ndan Sarıyer'e kadar bütün sahilleri temiz bir çevreye kavuşturacak olan 13 km uzunluğunda ve 2 m çapındaki atıksu tünelleri inşaatı tamamlandı. Baltalimanı'ndan Sarıyer Merkez Mahallesi'ne kadar sahil boyunca bütün atıksuların sisteme alınması için Mikrotünel yöntemiyle atıksu kollektörü inşa ediliyor. Toplam 15 km uzunluğundaki kolektörlerle alınan atıksular Tarabya Tüneli'ne alınarak

Şimdiye kadar yapılan mikrotünel inşaatı sayesinde İstinye Koyu'na atıksu girişi tamamen kesildi. Onlarca yıldır İstinye Deresi vasıtasıyla İstinye Koyu'na dökülen atıksular kontrol altına alınarak Baltalimanı Atıksu Arıtma Tesisi'ne ulaştırıldı. Bu sayede İstinye Koyu'na atıksu girişi tamamen önlendi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön