HABER

"Bölgedeki gelişmelere seyirci kalamayız''

"Bölgedeki gelişmelere seyirci kalamayız''

Ankara (AA)- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Türkiye'nin Irak'ın iç işlerine karışmayı asla aklından bile geçirmediğini belirtirken, ancak bölgedeki gelişmelerin Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini ve bunlara seyirci kalınamayacağını söyledi.

Tan, haftalık basın toplantısında, Türkiye'nin Irak'ın iç işlerine karıştığı yönünde bu ülkeden yapılan bazı değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine, "Türkiye Irak'ın iç işlerine karışmayı asla aklından bile geçirmez" dedi.

Türkiye'nin tek isteğinin Irak'ta barış, huzur ve güvenin sağlanmasıyla kendisi ve komşusuyla barışık bir yönetimin oluşturulması ve bunların istikrar içinde devam etmesi olduğunu belirten Tan, "Bunun ötesinde kimsenin iç işleriyle ya da diğer işleriyle ilgili müdahalemiz söz konusu olamaz. Böyle bir şey asla düşünmedik, şimdiye kadar da yapmadık"dedi.

Bölgedeki gelişmelerin Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini ifade eden Tan, "Türkiye bunlara seyirci olamaz. Zira bütün bu ateşin sıcaklığını biz hissetmekteyiz" diye konuştu.

Tan, sorunların bir an önce çözümüne destek olabilmek için sadece Türkiye olarak değil komşu ülkelerle birlikte Irak yönetimine destek olmak amacıyla çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Tan, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin hakkında verilen idam cezasının onayına ilişkin soru üzerine, "Bu, başından beri söylediğimiz üzere Irak'ın iç meselesidir ve iç hukuku çerçevesinde ortaya çıkmıştır. Buna bizim karışmamız ya da müdahalemiz mümkün değildir" dedi.

"Irak Meclisinde Türkiye'deki Kürtlere yönelik Irak'ta bir konferans düzenlenmesi yönünde çağrı yapıldığına" yönelik bir soru üzerine Tan, bu konuda bilgisi olmadığını belirterek, "Biz kendi politikalarımızı kendimiz oluşturuyoruz ve başkalarının da bizim politikalarımıza müdahale etmesine hiçbir zaman arzu etmeyiz"diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler