Bolivya Devlet Başkanı Morales, halkı darbeye karşı sokağa çağırdı

Bolivya’da polislerinde protesto gösterilerine başlaması sonucu darbe girişimi olduğunu açıklayan Devlet Başkanı Evo Morales, halkı darbeye karşı sokağa çağırdı.

Bolivya Devlet Başkanı Morales, halkı darbeye karşı sokağa çağırdı

Bolivya’da 20 Ekim’de yapılan seçimlerden sonra başlayan protesto gösterilerine polisler de dahil oldu. Bunun üzerine 4’üncü kez Devlet Başkanı seçilen Evo Morales, darbe girişimi olduğunu açıklayarak halkı darbe girişimi karşısında demokrasiyi barışçıl bir şekilde müdafaaya çağırdı.

Bolivya’nın Cochabamba, Sucre ve Santa Cruz kentlerinde polisler, Devlet Başkanı Evo Morales ve hükümetini protesto etmek için kışlalarının çatılarına çıkarak gösteriler yaptı. Heroins de Cochabamba Bulvarı’nda bulunan Taktik Operasyon Biriminin (UTOP) çatısına çıkan polisler ellerinde Bolivya bayraklarıyla milli marşı söyledi.

2019-11-09T030539Z_1743708390_RC2F7D9IT8QD_RTRMADP_3_BOLIVIA-ELECTION-PROTESTS

Güney Amerika’da hali hazırda en uzun süredir iktidarını sürdüren Evo Morales ise polislerin göstericilere katılmasından sonra darbe çağrılarının yapılması üzerine, halkı darbe girişimi karşısında demokrasiyi barışçıl bir şekilde müdafaaya çağırdı.
11 Kasım’da Bolivya’da yapılacak ve yüz binlerce insanın katılmasının beklendiği dev yürüyüş öncesinde Morales, görevi bırakmasını isteyenlere, “istifa etmeyeceğim” diyerek rest çekti.

Polis protestolarının artması üzerine Savunma Bakanı Javier Zavaleta ise, “Devlet Başkanı Evo Morales ve hükümetimiz, silahlı kuvvetlere hiçbir koşulda sokaklarda herhangi bir askeri operasyon yapılmayacağına dair kesin bir emir verdi" açıklamasını yaptı. Polislere karşı askerin sokağa çıkmayacağı sözünü verdi. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
bu darbe tiyatrosu iyi tutuyor her ulkede oynanmaya basladi.
Halkını sokağa çağırmış. Bakalım gerçekten Devletin Baskanımı Değilmi göreceğiz. Eğer Halk bu Çağrıya Cevap verirse Devletin Başkanıdır. Hem bunların işi daha kolay. Karşılarında Tanklar Uçaklar da yok! Senin gibi Banka Matik Market kuyruğuna koşanlar için Tiyatro olabilir.. GenelBaskanın gibi Tv'de izledin çünkü.
size göre darbeler geröekleşe kadar darbe değildir. tiyatrodur. ülkede azınlık olduğunuz için 15 temmuzda kurtulduk. gerçi sizin kafalar 15 temmuz girişimi gerçekleşseydi yine tiyatro diyecekti.
koltuğunu sağlamlaştırmak isteyen bütün 3.dünya ülkelerinde böyledir,Avrupa'da böyle birşeyi kimse yapmaz.
tabi tabi, tiyatro ABD nin istediği gibi bitseydi sana ödül olarak fetö donu verirlerdi
ha şöyle..15 Temmuz tüm dünyaya güzel bir örnek oldu..Reis çağırır meydanlar sokaklar hınca hınç dolar..bankamatiklere marketlere koşan gardrop devrimcileri hariç..darbe olursa tankın üstüne çılan ilk ben olurum diyen fırıldak Ke Mal burda mı..
Yok onun ikamet adresi belli Bakırköy belediye başkanın evi :)
ayni proje.. rte ile ayni kaptan yemis
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler