Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a soruşturma!

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Karar sonrası Tanju Özcan, kentte yaşayan bazı yabancı uyruklarının iki ayrı kuruluşun yanı sıra belediyeden de yardım aldığını ileri sürerek, "Biz dedik ki Türk vatandaşlarına tanınmayan bu imtiyazı yabancılara da biz tanımıyoruz. Söylediğimiz bu. Yoksa kimse aç kalsın, acından ölsün, böyle bir şey söyleyemeyiz biz. Biz sosyal demokratız." dedi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a soruşturma!

Çataklı, CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın başkanlık yaptığı süreçte Suriyelilere yardım yapmayacaklarına ilişkin açıklamasıyla ilgili "40 civarında STK nefret ve toplumda kargaşaya yol açtığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Biz de bu suç duyuruları üzerine mülkiye müfettişleri görevlendirdik. Bu soruşturma sonucunda gereken neyse onu yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Bolu'nun nüfusunun yaklaşık 310 bin olduğunu bildiren Çataklı, ilde geçici koruma altında 2 bin 300 civarında Suriyeli'nin yaşadığını ve sadece bir iş yerinin Suriye uyruklu Türk vatandaşı tarafından işletildiğini söyledi. Çataklı, soruşturma sonucunda Bolu Belediyesi'nin Suriyelilere ne kadar yardım yaptığını kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

TANJU ÖZCAN'DAN AÇIKLAMA

Bolu Belediye Başkanı Özcan, CHP Belediye Başkanları Toplantısı için geldiği parti genel merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. "İçişleri Bakanlığı, hakkınızda soruşturma başlatmış, neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine Özcan, konuyu toplantıda kendisine gelen telefonlardan öğrendiğini ve detayları bilmediğini bildirdi. Özcan, "Varsa açılmış bir soruşturma veririz savunmamızı." dedi.

"Bir geri adımınız söz konusu olacak mı?" sorusu üzerine de Tanju Özcan, şöyle konuştu:

"Hayır, ortada geri adım atacak bir durum görmüyorum. Yazdığımız yazı çok netti. Böyle bir soruşturma açıldıysa bana göre ne söylediğimizi, ne yaptığımızı çok anlamamışlar diye düşünüyorum. Gönderirler bir müfettiş, biz de savunmamızı veririz. Bunlar rutin işler, olabilecek şeyler, beklediğimiz şeyler. Biz aşevi ile ilgili hiç böyle bir karar almadık. Zaten Bolu'da 12 bin mülteci yaşıyor, 5 tanesi aşevinden faydalanıyor. Faydalanmaya da devam ediyorlar. Bizim dediğimiz şuydu, Türk vatandaşlarına iki ayrı yardım kuruluşundan yardım ettirebilir misiniz? Hem sosyal hizmetler hem sosyal yardımlaşma veya Kızılay. Ettiremezsiniz, mevzuata uygun değil. Ama bazı yabancılar birden çok yardım kuruluşundan yardım alıyor, artı belediyeden de yardım alıyor. Biz dedik ki Türk vatandaşlarına tanınmayan bu imtiyazı yabancılara da biz tanımıyoruz. Söylediğimiz bu. Yoksa kimse aç kalsın, acından ölsün, böyle bir şey söyleyemeyiz biz. Biz sosyal demokratız. Bizim dünya görüşümüzde böyle bir şeyin yeri yok."

Bu görüşlerini 3,5 ay boyunca seçim kampanyası döneminde söylediğini anımsatan Özcan, "Bunları söyleyerek sandığa gittim. Dolayısıyla maksatlı bir şekilde farklı noktalara çektiler. Bizim söylediğimiz net ve açıktı. Bugün de soruşturma açılmış diye haberler geliyor, dediğimiz gibi biz bunları tekrar anlatacağız, öyle görünüyor." diye konuştu.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
Bolu b.başkanı doğruları söylüyor.Neyin soruşturması.T cumhuriyetini yıkmaya çalışan soylemlere ve Türk demokrasinine atılan yumruklara hiç soruşturma yok.Hadi oradan BE.
İki yüzlü politika akp seçmeni kardeşimiz tabi bakarız evimize alırız diyorlar hadi alın bir Suriyeli evine bakın denince mazeretler sıralanıyor buna riyakarlık denir
Hayırdır ulan akitler madem suriyeli vatanini satan otleri bu kadar seviyorsunuz akin evinize ister yatak odaniza alin ister salona ister cocuguna ister kariniza yecavuz ettirin ki millete birde anne babasinin suçu olmasa tecavuze ugramaz demeyin
valla pes suriyelilere maaş vermiyecem diyince nefret suçumu işlemiş oluyor insan.başka bir ülkenin vatandaşı bize ne arkadaş biz mi besliycez ömür boyu.ben fransızları sevmiyrum dersem nefret suçu mu işlemiş oluyorum.seçimlerde adilere oy vermeyin bunlar zillet illet diyenler nefret suçu işlemiyorda maaş vermiyeceğim diyen adam mı nefret suçu işlemiş oluyor.valla bu memleketin anasını ağlattınız sonumuz hayrolsun.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler