Bolu Valisi Baruş, CHP'li Özcan'a 100 bin liralık dava açtı

Bolu Valisi Aydın Baruş, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan hakkında 100 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

Bolu Valisi Baruş, CHP'li Özcan'a 100 bin liralık dava açtı

Bolu Valisi Aydın Baruş, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan'ın partisinin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda düzenlediği fener alayında hakkında söylediği sözler nedeniyle 100 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

Aydın Baruş'un avukatı dava dilekçesinde, "Tanju Özcan kurulmuş olan kürsüde, "Bu etkinliği yapmamamız konusunda defalarca her nedense vali bey tarafından uyarıldık" ifadelerini kullanmış, müvekkilimizi yapılan etkinliği engellemeye çalışmakla, iktidar partisinin mensubu olmakla ve AK Parti'nin il başkanı gibi davranmakla itham etmiştir. Müvekkilimize karşı iftira suçunu işlemiş ve doğru olmayan isnatlarla orada bulunan halkı valilik makamına karşı kışkırtmak suretiyle yuhalatmıştır. Müvekkilimizin bu etkinliğin engellenmesi yönünde hiçbir yazılı veya sözlü engelleme talimatı yoktur. Etkinlik yapılmış müvekkilimiz toplumsal algının hedefi haline getirilmiştir. Müvekkilimize yönelik TCK'da ağır bir suç olarak kabul edilen "Terör örgütüne yardım ve yataklık" suçu istinadında bulunmuştur. Müvekkilimize karşı "Emperyalist güçlerin yerli işbirlikçisi olmak ve eli kanlı terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık etmek" gibi çok vahim ve talihsiz sözler sarf etmiştir" sözlerine yer verdi.

Tanju Özcan bugün parti binasında basın toplantısı düzenleyerek, Vali Aydın Baruş'un kendisi hakkında manevi tazminat davası açtığını açıkladı. Türkiye'de eşine az rastlanır bir davayla karşı karşıya olduğunu söyleyen Tanju Özcan, "Bir ilin valisi hali hazırda milletvekili olan birini tazminat davası açtı. 100 bin TL'lik bir tazminat davası açtı. Bu davanın konusu 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda partimiz tarafından düzenlenen fener alayıyla ilgili. 7 Haziran seçimleri öncesinde 19 Mayıs 2015'te biz fener alayı düzenlemek istedik. Fener alayını yapacağımızı kamuoyuna açıkladık ve valilikten de gerekli izinleri aldık. Bizim günümüz belirlendikten günler sonra Ak Parti Genel Başkanı'nın Bolu'da programı belli oldu. Enterasan olaylar burada başladı. Vali, bizim kutlamalarımızı bir gün önceye ya da bir gün sonraya almamızı istedi. Biz fener alayının yerini ve saatini değiştirdik. Valinin son andaki talimatıyla otobüsün gireceği yer bile engellendi. Her milli bayram kutlamasında sıkıntı yaşar hale geldik. 30 Ağustos'a geldik. Seçim bitmiş terör azmış, ilimize şehitler gelir olmuş. Biz o gün hem fener alayı yapacağız, hem de terör örgütü PKK'yı telin edeceğiz dediler. Bu konuyla ilgili gerekli bildirimde bulunduk, fakat vali her nedense terör örgütü PKK'yı lanetleyen yürüyüşün yapılmasını istemedi. 2-3 gün boyunca sivil memurlar aracılığıyla bizim bu programımızın iptal edilmesini istedi. Bu yürüyüşün yapılmaması için her şeyi yaptı, o gün ses düzenimizin kurulması bile engellendi" diye konuştu.

VALİ BİR YERLERDEN TALİMAT ALIP DAVA AÇTI

Özcan, Vali Baruş'un bir yerlerden talimat alarak kendisi hakkında dava açtığını belirterek, "Biz o gün çıkıp dedik ki, bu emperyalizme karşı kazanılan savaşın yıldönümüdür ve önemlidir bizim açımızdan. Biz terör örgütü PKK'yı telin etmek için bu toplantıyı düzenliyoruz. İlin valisi olarak sen niye terör örgütü PKK'nın telin edilmesinden rahatsız oluyorsun dedik. Bir mülki amirin bir terör örgütünü telin mitingini engellemeye çalışması adeta terör örgütüne yardımcı olması demektir, bunları anlattık. Bu konudan sonra vali beyle değişik programlara birlikte olduk, ancak aradan uzun bir zaman geçmesine rağmen sayın vali muhtemelen bir yerlerden aldığı talimatla bu davayı şahsıma açtı. Sayın vali ortada bir suç var diyor ve tazminat davası dışında aynı zamanda suç duyurusunda bulunmuş. Benim anladığıma göre Bolu'da valilik önünde PKK terör örgütünü telin etmek suçmuş. Ben bunu anlıyorum" dedi.

'46 BİN KİŞİYE AÇILMIŞ DAVA'

Cumhuriyet Bayramı ile ilgili uyarıda bulunan Özcan, şöyle konuştu:

"Sayın valiye şunu hatırlatmak istiyorum; Son seçimde bize oy vermiş 46 bin kişinin iradesini temsil ediyorum. Ben atanmış değil, seçilmiş bir milletvekiliyim. Bu davayı sadece şahsıma açılmış bir dava olarak da görmüyorum. Bana, partime ve 46 bin kişiye açılmış bir dava olarak görüyorum. Sayın vali şunu iyi bilsin; Önümüzde 29 Ekim var. Cumhuriyetimizin 92'nci yıldönümü. Bugünden uyarıyorum, ellerimize Türk bayraklarını alarak bugüne kadar hiç kutlamadığımız büyük bir ölçüde ve katılımla 29 Ekim'i kutlayacağız. Şimdiden uyarıyorum. Sakın şimdiye kadar yaptıklarını yapmaya kalkma. Sen istesen de istemesen de, beğensen de beğenmesen de biz cumhuriyete sahip çıkmaya kararlıyız"

(DHA)