HABER

"Bor enstitüsü Kütahya'ya kurulmalı"

KÜTAHYA (iHA) - Kütahya Belediye Başkanı Süleyman Canan, hükümetin acil eylem planında yer alan Bor Araştırma Enstitüsü'nün bor rezervi açısından zengin bir konuma sahip olan Kütahya'ya kurulmasını istedi.

Belediye Encümen Salonu'nda basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Canan, henüz nereye kurulacağına karar verilemeyen Bor Araştırma Enstitüsü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Enstitünün Kütahya'ya kurulabilmesinin siyasi baskı ile mümkün olabileceğini belirten Canan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kütahya milletvekillerinden bu konuda destek gördüklerini söyledi. Türkiye'nin dış borçlarını bir anda sıfırlayacak değere sahip bor madeninin çıkarıldığı alanda işletilmesinin daha verimli olacağını savunan Canan, "Kütahya'da çıkarılan bor trenle Bandırma'ya gönderiliyor. Bununla ilgili Bandırma'da asitborik tesisleri kuruldu. Fakat geçen süreçte Bandırma sanayisi bu yükü kaldıramadı. Dolayısıyla iyi derecede planlanmamış bir yatırım maalesef birçok sıkıntıyı beraberinde getirdi. Geçmişten ders almalı ve kurulacak bir bor enstitüsü için en iyi yerin Kütahya olacağı anlaşılmalıdır" dedi.

Bor madeninin yanı sıra Murat Dağı eteklerinde uranyum gibi stratejik öneme sahip bir madenin varlığından da bahsedildiğini hatırlatan Canan, "Kütahya bu anlamda bir cevher. Maalesef hali hazırda Kütahya olarak zengin hazinenin fakir bekçileri konumundayız. Bunun için Bor Araştırma Enstitüsü kurulacaksa bunu en çok hak eden yer Kütahya'dır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön