HABER

Borsa güne 838 puan düşüşle başladı

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 838,23 puan düşerek 55.927,99 puan seviyesinde açıldı. Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 1,48 oranında değer yitirdi.

Global Menkul Değerler tarafından hazırlanan günlük bültende piyasalara ilişkin şu değerlendirme yapıldı; "Beklendiği gibi ABD Merkez Bankası (FED), Kanada Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası (ECB), İngiltere Merkez Bankası (BOE) ve İsviçre Merkez Bankası (SNB) ile birlikte Açıklanan önlemler paketinin ardından yurtdışı borsalarda yaşanan iyimserlik sonrasında yerini temkini bir bekleyişe bıraktı.

Uluslararası kredi derecelendirme kurulusu Fitch, Türkiye'nin YTL cinsinden kredi notunu "BB"ye yükselttiğini, uzun vadeli döviz cinsi notunu ise "BB-" olarak teyit ettiğini ve görünümün durağan olduğunu belirtti.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bu yılın son toplantısını bugün yapacak. Piyasa, Merkez Bankası'nın bugün yapacağı toplantıda kısa vadeli faiz oranlarında 0.25-0.50 puan arasında indirim beklenirken ağırlık indirimin 50 baz puan olacağı seklinde.

İMKB 100, 25 baz puanlık faiz indirimi kararının ardından FED kredi piyasalarındaki fonlama baskısını azaltacak diğer önlemleri de açıkladı. Açıklanan önlemler paketinin ardından yurtdışı borsalarda yaşanan iyimserlik sonrasında yerini temkinli bir bekleyişe bıraktı. Dikkatler Perşembe ve Cuma ABD'den gelecek enflasyon oranları ve bugünkü TCMB'nın faiz kararına yönelmiş bulunmaktadır. ABD enflasyon beklentisi artış yönündedir. Söz konusu verinin(özellikle çekirdek tarafında) yüksek gelmesi gelecek dönemlere ait faiz indirim beklentilerini negatif yönde etkilemesi anlamında Kv vadeli satış baskısını da beraberinde getirme olasılığı yüksektir. Fitch Türkiye'nin YTL notunu yükseltti...

Fitch derecelendirme kurulusu Türkiye'nin YTL cinsi borç görünümünü "BB" ye yükselti ve görünümü durağana çekti. Döviz cinsi borç görünümünü ise diğer kredi derecelendirme kuruluşları Moody's and S&P'nın not derecelerine paralel olarak "BB-" ( yatırım kategorisinden 3 puan aşağıdadır) teyit etti.

Döviz cinsi borçlanmadaki artırım Türkiye'nin yurtdışında borçlanmasını kolaylaştırdığından daha fazla önem arz etmektedir.

Bu notta yakın gelecekte değişikliğe gidilmesi bir kaç gelişmeyle mümkün olabilir. Öncelikle sosyal güvenlik yasasının uygulanmaya konulması ve ikinci kuşak yapısal reformların ivme kazanması ve son olarak ta borç stokunun milli gelire oranında ciddi gerileme olmasıdır.

Para Politika Kurulu bugün toplanıyor...

Para Politika Kurulu bugün günü Aralık ayı toplantısını gerçekleştirecek. Traderlar arasında yapılan ankete göre %70 olasılıkla 50 baz puan indirim beklenirken %30 ihtimalle 25 baz puan indirim tahmin ediliyor.

Öte yandan ekonomistler arasında yapılan anket sonuçları daha temkinli görünüyor, iki indirimin olasılığı %50-%50 olarak görülüyordu. Ancak son düşük gelen 3Ç07 büyüme verileri ve 12 aylık enflasyon tahminlerindeki hafif kötüleşme Merkez'in elini güçlendirmiş görünüyor. Bu bağlamda 50 baz puan indirim gelme olasılığı artmıştır.

Gün içinde en düşük 55,315 en yüksek 56,795 puan seviyeleri arasında hareket eden endeks günü 495 puanlık yükselişle 56,776 puan seviyesinden tamamladı. Endeksin, kısa vade de 55,900- 57,000 aralığında hareket etmesini bekliyoruz. 57,500 haftalık formasyon itibariyle 2cil direnç 55,300 2cil destek seviyesidir. Direnç seviyelerine yaklaşımlarda kv satış baskının artma olasılığının yüksek olduğunu tahmin ediyoruz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön