HABER

Borsa güne sert düşüşle başladı

Borsa güne sert düşüşle başladı

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 841,11 puan düşerek 55.430,16 puan seviyesinde açıldı.

Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 1,49 oranında değer yitirdi. FED'in 25-50 baz puan arasında değişen beklentilere karşılık 25 baz puan indirim gerçekleştirmesi ve açıklanama metnindeki bazıdeğişiklikler piyasalarda olumsuz algılandı. 50 baz puana kadar yükselenen beklentilerin karşılanmaması ile birlikte açıklama metninde iki toplantı arasında da FED Başkanı'nın ifade ettiği gibi finansal piyasalarda son haftalarda bozulmaya dikkat çekildi ve daha önce dengelenmiş olarak ifade edilen büyüme ve enflasyon riski hakkında belirsizliğin arttığı ifade edildi. Ayrıca FED enflasyon risk olduğunu vurgulamaya devam etti.

ABD borsaları FED kararı sonrasında yüzde 2-2.5 aralığında gerilerken, sabah saatlerinde future işlemlerinde yükseliş izlenmekte. Dün 112.00 seviyesi üstüne kadar yükselen dolar/yen paritesinde desabah saatlerinde 110.50'ye kadar gerileme gerçekleştikten sonra 111.00 üstünde seyir izlenmekte. FED kararına verilen ilk tepkinin ardından yurtdışı piyasalarda toparlanma izlense de İMKB'nin de düşüşle güne başladı ve ilk etapta 55,500 puan seviyesinden açıldı. Alt destekler 55,000 ve 54,500 puan seviyesinde. Dolar/yen paritesindeki yukarı yönlü tepkilerin korunması İMKB'de de belirleyici olacak. Bugün ABD'de dış ticaret verisi açıklanırken, haftanın son iki günü enflasyon ve perakende satış verileri ile karını ilk açıklayacak kurum olan Lehman Brothers sonuçları piyasalarda etkili olacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön