HABER

Borsa, ilk seans 803 puan kayıpla tamamladı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) satıcılı açılışın ardından dengelenme çabasına girdi.

Global piyasalardaki satış baskı nedeniyle açılışta 55569 puana kadar gerileyen Bileşik Endeks, tepki alımlarıyla 56100 bölgesine yükseldikten sonra, 55750-56000 aralığında yatay seyre girdi ve ilk seansı 55962.73 puandan, 803.49 puan, yüzde 1.42 oranında kayıpla tamamladı.

Dün, Kanada, İngiltere, İsviçre ve Avrupa Merkez Bankaları ile ABD Merkez Bankası'nın (FED) kredi krizinin etkilerini hafifletecek ve fonlama baskılarını azaltacak önlemler alacağını açıklaması üzerine İMKB, Avrupa ve daha sonra açılan ABD borsalarının yükselişe geçmesinin ardından, mali kurumların finansal yapılarındaki bozulmanın tam anlamıyla çözüme kavuşmadan ve bankaların birbirlerine olan kredi musluklarını açmadan likidite sorununun tam olarak çözülüp çözülemeyeceğine yönelik endişelerin ve kredi piyasasıyla ilgili tedirginliklerin arttığı görüldü. ABD borsalarının gün sonuna doğru kazançlarını kaybetmesi ve finansal sektörle ilgili endişelerin artmasıyla Asya borsalarında düşüşe yaşanması, İMKB'nin bugünkü açılışında etkili oldu.

FED'in önlemlerinin kredi piyasalarındaki mevcut sorunları ne ölçüde çözebileceğine yönelik endişelerin korunduğu piyasada, Fitch'in dün sadece YTL cinsi kredi notunu artırmasının piyasalar üzerindeki etkisini sınırladığı ifade ediliyor.

Bugün ABD'de açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları, Kasım ayı üretici fiyat enflasyonunu ve perakende satışları verileri takip ediliyor. Ayrıca bugün açıklanması beklenen Lehman Brothers karı da yakından izleniyor.

Yarın açıklanacak olan Kasım ayı TÜFE rakamları ile sanayi üretimi verisi de ABD'den gelmesi beklenen önemli datalar arasında bulunuyor.

Yurtiçinde ise bugün yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararı bekleniyor.

Mali Endeks 85209.39 puan ile (%1.80)1562.23 puan azalırken, Sanayi Endeksi (%0.53)216.63 puan değer yitirirken 40298.28 puan oldu. Hizmet Endeksi 34335.88 puan ile (%0.90)311.82 puan düşüşkaydetti.

Birinci seansta işlem hacmi 634.801.469 YTL olarak gerçekleşti.

Günün ilk yarısında en yoğun işlem gören hisseler İş Bankası C, Turkcell, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank oldu. Silverline Endüstri, İdaş, Bağfaş, Kav Pazarlama ve Datagatesabah seansında en çok yükselen kağıtlar olurken, en fazla değer yitiren hisseler ise ÇBS Printaş, Merkez B Tipi Yatırım Ortaklığı,Trabzonspor, Menderes Tekstil ve Türk Traktör oldu.

İlk seansta işlem gören 339 hissenin 222'si dünün altında, 46'sı üzerinde, 71'i ise aynı seviyede kapandı.

Değer kazanan endeksler, Kurumsal Yönetim, Kimya, İkinciUlusal ve Yeni Ekonomi olurken, Metal Ana, Banka, Mali, İMKB 30ve İMKB 50 en çok düşüş kaydeden sektörler oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön