HABER

Borsa İstanbul'a Gülen operasyonu

Altı ilde Gülen yapılanmasına yönelik operasyonlarda 62 kişi gözaltına alındı.

Borsa İstanbul'a Gülen operasyonu

Şüphelilerin bir kısmının Borsa İstanbul eski çalışanları olduğu belirtiliyor.Türkiye'de cuma günü sabah saatlerinde başlatılan operasyonlarda Fethullah Gülen yapılanmasına bağlı olduğu ileri sürülen 62 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri, haklarında yakalama kararı çıkarılan 102 kişiyi bulmak üzere 110 adrese baskın yaptı.

Gözaltına alınan kişilerin bir kısmının daha önceden Borsa İstanbul'da müdür, müdür yardımcısı, uzman gibi konumlarda görev aldığı belirtiliyor. Bazı şüphelilerin örgütün şifreli mesajlaşma programı Bylock kullanıcısı olduğu ileri sürüldü.

Şüpheliler sorgulanmak üzere Vatan Caddesi'ndeki şube müdürlüğüne götürülürken, polisin bazı adreslerdeki aramaları ise devam ediyor.

Gözaltına alınanların ayrıca bir dönem Gülen ile bağlantısı olan ve 2015 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından el konulan Bank Asya'ya ait bir takım işlemler yaptıkları belirtildi.

15 Temmuz darbe girişimi

Temmuz 2015'teki darbe girişiminden sonra uygulanmaya konan ve halen geçerliliğini koruyan olağanüstü hal (OHAL) döneminde Gülen yapılanması ile bağlantılı olduğu gerekçesi ile Türkiye'de yaklaşık 47 bin kişi tutuklandı.

Aralarında binlerce hakim, öğretmen, polis memuru ve askeri personel olmak üzere 100 binin üzerinde kamu görevlisi de meslekten ihraç edildi.

OHAL kapsamında geçtiğimiz ay 4 binden fazla kamu görevlisi işten çıkarılmış, 26 Nisan'da da 9 bin 103 polis açığa alınmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

AFP,DHA/ ÇÖ,BK

Geri Dön