HABER

Borsa'da gözler Avrupa Merkez Bankası'na çevrildi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), alıcılı açılışın gelen kar satışlarını karşılayarak, yönünü yeniden yukarı çevirdi.

Alımlarla 55882 puana kadar yükselen Bileşik Endeks, burada karşılaştığı realizasyonların ardından bir süre 55300 puanın üzerinde yatay seyir izledi ve artan alım baskısıyla bir miktar yükselerek, seansı 55721.67 puan ile (%0.36) 200.49 puan artıda tamamladı.

ABD borsalarının iki günlük duraksamanın ardından dün artış kaydetmesi, gelen olumlu ekonomik veriler ve ABD Başkanı George Bush'un mortgagelerini ödemekte zorlanan konut sahiplerine yardım etmeyi amaçlayan geniş kapsamlı bir planı bugün açıklayacak olması gibi gelişmeler İMKB'ye de olumlu yönde yansıdı.

ABD Merkez Bankası'nın (FED) 11 Aralık tarihindeki faiz toplantısı öncesinde ekonomik verilerin, özellikle de yarınaçıklanacak tarım dışı istihdam rakamlarının takip edildiği İMKB'de, bugün Avrupa ve İngiltere Merkez Bankası tarafından açıklanacak faiz kararları bekleniyor.

Yurtiçinde sosyal güvenlik konusu uzun vadede mali disiplin ve sürdürülebilirlik açısından önemli bulunurken, kısa vade IMF ile yedinci gözden geçirmenin tamamlanması ve Türkiye'nin kredi derecelerinde yaratacağı olası olumlu etkiler nedeniyle dikkatle izleniyor.

İyimser açılışın ardından, sınırlı kar realizasyonunun geldiği İMKB'de, yurtdışı piyasalardaki gelişmelerin etkiliolmayı sürdürdüğü gözleniyor.

Mali Endeks 84682.09 puan ile (%0.30) 254.23 puan artarken, Sanayi Endeksi (%0.54)215.14 puan değer kazanarak 39952.25 puan oldu. Hizmet Endeksi 34623.49 puan ile (%0.47)162.12 puan artış kaydetti.

Birinci seansta işlem hacmi 645.701.698 YTL olarak gerçekleşti.

Günün ilk yarısında en yoğun işlem gören hisseler Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası C, Doğan Holding ve Yapı Kredi Bankası oldu.

Kav Pazarlama, Kipa, ÇBS Printaş, İzmir Demir Çelik veAnadolu Cam sabah seansında en çok yükselen kağıtlar olurken, en fazla değer yitiren hisseler ise Tek-Art Turizm, KristalKola, Batıçim, Taksim Yatırım Ortaklığı ve Garanti Bankası oldu.

İlk seansta işlem gören 339 hissenin 77'si dünün altında, 135'i üzerinde, 127'si ise aynı seviyede kapandı.

En fazla değer kazanan endeksler, Yeni Ekonomi, MetalEşya, Ulaştırma, Metal Ana ve Ticaret olurken, Turizm ve Sigorta düşüş kaydeden sektörler oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön