HABER

BOTAŞ kuyularından cesetler çıkacak

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, öldürülen bazı kişilerin BOTAŞ kuyularına atıldığını iddia ederek, "O kuyulardan bomba, silah değil cesetler çıkacak" dedi. TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Demirtaş, Silopi'deki kimsesizler mezarlığında, faili meçhul cinayete kurban giden 200 kişinin cesedinin bulunduğa ve öldürülen bazı kişilerin BOTAŞ kuyularına atıldığına ilişkin iddialarını tekrarladı.

Demirtaş, DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır'ın iddialarla ilgili Genel Kurulda dün söz aldığını, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in de bu konuda ellerinde bilgi ve belge bulunup bulunmadığını sorduğunu anımsattı.TBMM'nin yasama organı olduğunu, milletvekillerinin talep ve iddialarının yürütme ve yargı organları tarafından açıklığa kavuşturulması gerektiğini ifade eden Demirtaş, "Hiç kimse Meclis kürsüsüne somut delille çıkmaya mecbur değil" dedi.

1993 yılında Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Alaca köyünde gözaltına alınan 11 kişinin daha sonra cesetlerinin bulunduğunu anlatan Demirtaş, bu cesetlere ait belge ve fotoğrafları gösterdi. Gözaltına alınan veya kaybolan bazı kişilerin cesetlerine ulaşıldığını bildiren Demirtaş, "2005'te kayıplarla ilgili çok sayıda başvuru yaptık. O zaman
da Başbakan aynıydı, iktidar aynıydı. Sanki hiç bu olaylar yaşanmamış gibi gösterilmesi manidardır. BOTAŞ'ın ölüm kuyularıyla ilgili iddia, önceki cesetlerin nerelerde gömüldüğünü söyleyen aynı itirafçıya yani Abdülkadir Aygan'a ait. Tuncay Güney'in sunduğu kadar delil mi bekleniyor? TRT gitsin iddia edilen yerlerde canlı yayın yapsın, mezarlar, kuyular açılsın" diye konuştu.

"Türkiye'nin bu gerçeklerle yüzleşmesi lazım" diyen Demirtaş, toplumun devletle aidiyet bağlarının nasıl koparıldığının da araştırılması gerektiğine dikkati çekti.
Demirtaş, iddialarının araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge hazırladıklarını sözlerine ekledi.

ŞAHİN İDDİALARI ARAŞTIRIYORUZ

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "1990'lı yıllarda öldürülen bazı kişilerin Silopi'deki BOTAŞ kuyularına atıldığı yolundaki iddialar konusunda ne yapılıyor?" sorusuna karşılık, şunları kaydetti:

"Bir takım iddialar var. Tabii ki bunlara karşı da Türkiye'deki yetkili makamlar mutlaka duyarlı olmak mecburiyetindedir. Ama her iddiayı mutlaka araştırırız. Silopi'de de BOTAŞ kuyuları içinde bir takım insanların asit kuyuları içinde yakıldığı iddiaları var. Bununla ilgili Silopi Cumhuriyet Savcılığı bir soruşturma dosyası açtı. Ancak bu iddiada bulunanlar iddialarını ispata yönelik Cumhuriyet Savcılığına herhangi bir bilgi ve belge ile gelmediler. Hatta savcı 'bu kuyular nerede, mevkisini gösterin biz orada kazı yapıp iddiaları araştıralım' dediği halde, şu ana kadar iddia sahipleri henüz ciddi bir harekette bulunmadılar."

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön