HABER

Bozuk aşıları kullanmayın

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu, iyi muhafaza edilmeyen aşıların etkisi kaybolduğu için bunları vurulan çocukların hastalıklara karşı bağışıklık kazanamayacaklarını söyledi.

Bozuk aşıları kullanmayın

Uludağ Üniversitesi ile Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün "çocuklarda aşılama" konulu paneline katılan Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu, aşıların + 2 ve + 8 derece ısıdaki kaplarda saklanması gerektiğine dikkat çekerek, "Eğer eczanelerden alınarak eve götürülen aşılar belirtilen ısıda saklanmazsa tesiri büyük ölçüde kaybolur" dedi.

Çocuklarda aşı takvimi ile ilgili çeşitli bilgiler aktarılırken, Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Salim Erdem de, Sağlık Bakanlığı tarafından ithaline izin verilen aşıların vatandaşlar tarafından eczanelerden satın alınmasından sonra denetimsiz kaldığını belirterek, "Burada önemli olan aşının eczaneden çıktıktan sonra soğuk zincirin kırılmaması. Dolap arızası oluyor, cereyanlar kesiliyor. Lodos oluyor, elektrik verilemiyor. Mesela Çanakkale'de hala elektrik verilemeyen yerler var. Buralarda dolaplar çalışmadığı için aşılar imha edildi. Bakanlık olarak temel streteji şudur, isterse milyon doz aşı olsun, soğuk zincirden şüphelendiğiniz zaman imha edersiniz. Eğer aşı bozulmuşsa, su ile aşı arasında bir fark kalmıyor" diye konuştu.

Gerek eczanelerden alınan, gerekse üniversitelerde ve devlet hastalerinde yapılan bütün aşıların uygun ısı şartlarında saklanması gerektiğini hatırlatan Erdem, buna kuduz aşılarının da dahil olduğunu söyledi. Erdem, uygun ısıda muhafaza edilmeyen kuduz aşılarının etkisinin kaybedeceğine işaret etti.

Holiday İnn Hotel'de gerçekleştirilen toplantı, sağlık ocaklarında görevli çok sayıda hekim, ebe ve hemşireler tarafından takip edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler