HABER

BSO'dan yılbaşı konserleri

Bilkent Senfoni Orkestrası’nın “Yılbaşı Konserleri”, 29 ve 30 Ocak günlerinde gerçekleştirilecek.

BSO Müzik Direktörü Klaus Weise’nin yöneteceği konserlerde Brahms, Berlioz, J. Strauss II, Gershwin, Bach, Fucik ve Weise’nin yeni yıl ruhunu yansıtan eserleri seslendirilecek.

2008 yılından beri BSO Müzik Direktörlüğü görevini sürdüren Klaus Weise, "esprili yaklaşımıyla" yeni yıl konserlerinin Avrupa’da aranan isimlerinden biri. Weise, Danimarka’da verdiği bir yeni yıl konseri sonucu “ülkenin kraliçesini gülmekten yerlere yatıran şef” olarak anılıyor. Klaus Weise 1990-1997 yıllarında Fransa'da Nice Operası’nda, ardından da İspanya Sevilla'da Müzik Direktörü olarak görev yaptı. Weise Avrupa, ABD, İsrail ve Asya'ya gerçekleştirdiği turnelerde Madrid Devlet Orkestrası, İspanyol Radyo Orkestrası, Lizbon Devlet Orkestrası, Sao Paulo Orkestrası, Tokyo Yomiuri Nippon Orkestrası, L'Orchestre de la Suisse Romande, Halle'deki çeşitli orkestralar ile Kiel, Hamburg ve Çin'deki filarmoni orkestralarını yönetti.

Klaus Weise 2002–2006 yılları arasında yoğun bir senfonik konser trafiğinin yanı sıra Nancy'de Bartok'un "Mavi Sakal'ın Şatosu", Los Angeles ve Stockholm’de Wagner'in "Uçan Hollandalı" ve Halle'de Leoncavallo'nun "Palyaçolar" prodüksiyonlarını yönetti. 2004-2007 yıllarında Halle Operası’nın Daimi Şefliğini yaptı. Klaus Weise önde gelen tüm Alman, Fransız ve İspanyol orkestralarını yönetti; Amsterdam, Pekin, Brezilya, Kopenhag, Cenevre, Lizbon, Lüksemburg, Londra, Los Angeles, New York, Oslo, Prag, Seattle ve Stockholm’de konserler verdi. Pek çok konseri radyolarda yayınlanan Weise'nin çeşitli kayıtları da bulunmuyor.

Konserler Bilkent Konser Salonu’nda saat 20.00’de başlayacak.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön