HABER

Btto'nun ölümü Aganistan'da kaygıyla izleniyor

KABİL (İHA) - Pakistan'da bir intihar saldırısı sonucu hayatını kaybeden Benazir Butto'nun ölümünün ardından yaşanan kaos, Afganistan halkı tarafından da kaygıyla izleniyor.

Butto'nun ölümünün ardından yaşananları değerlendiren Afganistan'ın başkenti Kabil milletvekili Dr. Mesude Celal, "Butto'nun ölümü çok üzücü bir olay. Pakistan'ın sevilen, cesur bir siyasetçisiydi. Teröre kurban gitmesi başta yandaşları ve Pakistan halkı olmak üzere Afganistan'ı da derinden etkiledi. Ölümünün Amerika, Avrupa ve demokrasiye inanan tüm ülkeleri sarstığına inanıyorum. Çünkü Butto demokrasi savaşçısıydı. Butto her konuşmasında, 'Biz molla ve askerlerin kölesi olmayacağız. Mezhepçilere karşı mücadele edip, demokrasiyi getireceğiz' derdi . Bu sözler çok etkili" dedi.

Butto'nun yönetime gelmesine kesin gözüyle bakıldığı için öldürüldüğünü söyleyen Dr. Mesude Celal, "Butto Pakistan'a gelmeden önce dünyanın önde gelen güçlü ülkeleriyle görüşerek onlardan destek almıştı. Yani Butto'nun yönetime gelmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Bu sebeple öldürüldü. Butto siyasi düşüncelerini korkusuzca ifade ediyordu. Kendi sözlerinin kurbanı oldu" diye konuştu.

Butto'nun ortamı iyi incelemediğini, muhalif güçleri kışkırttığını belirten Celal, Butto'nun Pakistan'a gelişinde yaşanan saldırı sonrasında gerekli önlemleri alması gerektiğini, ancak bir şey yapmadığını kaydetti. Celal, "Butto'nun ölümü Pakistan kamuoyunu karıştırdı. Değişik gruplar içinde güvensizliği arttırdı. Bu sorunun olumsuz sonuçlarını önümüzdeki Pakistan seçiminde de görebiliriz. Ya seçim ertelenir ya da kargaşalar artar. Butto'nun ölümü Pakistan'ın demokratikleşme yolundaki en büyük sorunu olacak. Bu saldırı Pakistan kadınlarının siyasete katılmasında da eksi bir durum yaratabilir" öngörüsünde bulundu.

Afgan vatandaşı Ajmal Forutan ise, "Benazir Butto dünyanın en meşhur ve başarılı Müslüman kadın siyasetçisiydi. Zaten bir konuşmasında da söylemişti. 'Eğer öldürülürsem General Müşerref'in eli vardır' demişti" şeklinde konuştu. Forutan, Butto'nun Karzai ile bir görüşmesinde, eğer seçilirse işbirliğiyle bölgede terörü bitireceğini söylediğini de dile getirdi.

Aga Kalandar isimli vatandaş da, "Tanrı insanları birbirlerini öldürsünler diye yaratmadı. Birbirini öldürenleri lanetleyerek, kendi rahmetinden mahrum ediyor. Biz insanlar, bizi kimin yarattığını ve canımızı kimin alacağını bilmiyoruz. Her şeyden önce birbirimizin değerini bilsek böyle üzücü olaylar yaşamazdık" diye konuştu.

Butto'nun ölümünden sonra ülke genelinde meydana gelen şiddet olaylarında binlerce Butto taraftarı, cadde ve sokakları ateşe vererek araçları kundaklamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön