HABER

"Bu anayasayla Türkiye bir yere varamaz"

''Bu anayasa ile Türkiye bir yere varamaz. Arabanın motoru yağ yakıyor, lastikleri kabak, egzoz patlak."

ANKARA (A.A) - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı Cemil Çiçek, Anayasa değişikliğinin eninde sonunda Türkiye'nin gündemine geleceğini ifade ederek, ''Bu anayasa ile Türkiye bir yere varamaz. Arabanın motoru yağ yakıyor, lastikleri kabak, egzoz patlak. Hangi becerikli şoför olursa olsun bu araba ile bir yere gidilemez'' dedi.

Cemil Çiçek, Çankaya Köşkü'nde yapılan ''7. e-Türkiye Ödülleri'' töreni öncesinde basın mensupları ile sohbet etti. Çiçek, gazetecilerin anayasa değişikliğine ilişkin sorularını cevaplandırırken, referandum süresinin kısaltılmasını istediklerini ifade ederek, ''Bunu daha önce yapmayı düşünüyorduk. Ancak, CHP hiçbir şekilde Anayasa değişikliğine 'yokum' diyor. MHP ise 'CHP'yi ikna edin, gelin' diyor. Peki, ben anayasa değişikliğini nasıl yapacağım?'' diye sordu.

Bakan Çiçek, ''referandum süresi ile ilgili düzenlemenin hemen ardından bir anayasa paketi gelmesinin beklenmemesi gerektiğini'' söyledi. Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Politika mümkün olanı yapmaktır. Ne zaman mümkün olur bilemem. Anayasa değişikliği yapma imkanı var mı ona bakarız. Bugünkü Meclis aritmetiğinde pek mümkün gözükmüyor. Keşke imkan olsa da hemen başlasak. Meclis Başkanı Anayasa değişikliği konusunda önerilerde bulundu. 'Birlikte çalışalım' dedi ama eli havada kaldı.''

-''İSTERLERSE KOMİSYON OLUŞTURALIM''-

Bir soru üzerine, ''Anayasa değişikliği konusunda toplumsal talep olduğunu'' ifade eden Çiçek, sözlerine şöyle devam etti:

''Ama bunu yapamıyoruz. Sorumlusu ben değilim. Ben değişikliğin hepsine varım, hazırlığımı yapmışım. Olmazsa sorumlusu ben değilim. Eninde sonununda Anayasa değişikliği Türkiye'nin gündemine gelecek. Bu Anayasa ile Türkiye bir yere varamaz. Arabanın motoru yağ yakıyor. Lastikleri kabak, egzozu patlak. Hangi becerikli şoför olursa olsun bu araba ile bir yere gidilemez, Her türlü Anayasa değişikliği önemlidir. Biz 5 madde (ilk 4 madde ve 175. madde) dışında hepsine varız. İsterlerse bir komisyon oluşturalım. Bunun zemini Meclis'tir. Soyut tartışmayalım. Anayasa değişikliği olunca muhalefet Anayasa Mahkemesine gidiyor. Bunlar 411 kararını da Anayasa Mahkemesine götürdüler.''

Cemil Çiçek, Siyasi Partiler Kanunu'nda düzenlemeler yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine de, ''Bu konuda değişiklik yapılabilir ama köklü değişiklik, Anayasa'nın 68 ve 68. maddeleri ile olur. O olmadığı takdirde 'değişti de ne oldu' diye yazarsınız'' şeklinde konuştu.

-ADALET BAKANI ERGİN-

Öte yandan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin de gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, ''Yargıda bir kriz olmadığını'' ifade ederek, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği seçimlerindeki gecikmenin, bir üyenin yurt dışında olmasından kaynaklandığını söyledi ve en kısa zamanda seçimin sonuçlanacağına inandığını ifade etti.

Geri Dön