Bu dava Almanya’da görülüyor

Sahte raporla 7 yıl psikiyatri kliniğine kapatıldı. 22 Eylül'de yapılacak genel seçimlere ‘malzeme' olunca tahliyesi kararlaştırıldı.

Bu dava Almanya’da görülüyor

Vatandaş Gustl Mollath'ın başına gelenler bunlarla da kalmadı. 57 yaşındaki Gustl Mollath, 2006'dan beri tutulduğu psikiyatri kliniğinden kucağında "esareti” boyunca kendi elleriyle yetiştirdiği bir saksı çiçeğiyle ayrıldı. Mollath kendisini "adaletin kurbanı” olarak tanımlıyor. Gustl Mollath, 2006 yılında eski eşinin kendisine şiddet uyguladığı iddaları üzerine kliniğe kapatılmıştı.Mollath'ı psikiyatri kliniğine kapatan mahkeme heyeti, "eski eşinin danışman olarak görev yaptığı HypoVereinsbank Bankası'nda milyorlarca euroyu bulan kayıt dışı işlemlere adının karıştığı” iddialarını da "paranoid ruh hali içinde dile getirildiği” gerekçesiyle reddetmişti. Aradan geçen süre, "Mollath'ın iddialarının özünde doğru olduğunu” ortaya koydu. Rapor sahte çıktı Regensburg Eyalet Mahkemesi bundan iki hafta önce davanın yeniden görülmesi talebini ele almış, Mollath'ın avukatlarının yanı sıra savcılığın da bu talebe katılmasına rağmen başvuru reddedilmişti.Dosyanın aktarıldığı üst mahkeme olan Nürnberg Eyalet Yüksek Mahkemesi, davanın yeniden görüşülmesi talebini yerinde bulurken, 2006 yılında alınan kararı geçersiz ilan ederek Mollath'ın tutulduğu psikiyatri kliniğinden derhal tahliye edilmesini hükme bağladı.

Nürnberg Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, Mollath'ın eski eşine şiddet uyguladığına dair rapor "sahte” olarak tanımlandı. Mahkeme heyeti, gerekçesinde, "raporu imzalayan doktorun adının belgenin orijinalinde okunamayacak kadar küçük şekilde yazılmış olduğuna" dikkat çekti.Siyasete ‘malzeme' oldu Bavyera Adalet Bakanı Beate Merk, "Davanın yeniden görülmesini sağlamak için yaptığım girişimler hedefine ulaştı” dedi. Hrıstiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Merk, "Mollath'ın haksız yere psikiyatri kliniğine kapatılıp kapatılmadığına bundan sonra ilgili mahkeme karar verecek” diye konuştu.

Bavyera eyalet başbakanı ve CSU Genel Başkanı Horst Seehofer de mahkemenin aldığı karardan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Münih Belediye Başkanı Christian Ude, Mollath olayını "Bavyera'nın adalet kâbusu" olarak tanımladı. 22 Eylül'de yapılacak genel seçimlere Sosyal Demokrat Parti'nin eyalet başbakan adayı olarak katılacak olan Christian Ude, Adalet Bakanı Merk'in tavrını eleştirdi. Ude, "Merk'in Mollath olayında kendisini özgürlük savaşçısı gibi sunmaya çalışması, son yılların en büyük tarihi çarpıtmalarından biridir” dedi.Bavyera eyalet parlamentosunda olayı araştırma amacıyla kurulan komisyonun başkan vekili Florian Streibl ise Adalet Bakanı Merk'in görevden alınması çağrısında bulundu.

© Deutsche Welle TürkçeDW/AFP/dpa/NH/AG

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler