HABER

Bu hindiler çok akıllı

BALIKESİR (İHA) - Eskiden yalnız yıl başı denilince akla gelen ve zengin sofralarını süsleyen hindi etleri, artık herkesin mutfağına girdi.

Balıkesir'de devlete ait Hindicilik Üretme İstasyonu'nda yetiştirilen hindi palazları Türkiye'deki talebin üçte birini karşılıyor. İlk defa 1957 yılında Tavuk Araştırma İstasyonu olarak kurulan tesisin 1986 yılından beri hindi yetiştirdiğini belirten Balıkesir İl Tarım Müdürü Remzi Çubuk, özel sektörün palaz üretimini başlamasıyla devletin bu alandan çekileceğini söyledi. Balıkesir - Bigadiç yolu üzerinde kurulu bulunan 251 dönümlük arazi üzerindeki hindi istasyonunda inceleme yapan Çubuk, 2003 yılı için 200 bin tane hindi palazı üretmeyi planlandıklarını kaydetti. Son 2 yıldır kar ettiklerini anlatan Çubuk, "Bu işletme çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Türkiye genelinde hindi palazı talebini karşılıyor. İşletmenin kapasitesi 350 bin palaz üretimine müsait, ancak bu talebe göre değişiyor. Piyasadaki fiyat dengesini sağlıyoruz. Özel sektör üretim yapıp et olarak pazarlıyor, hindi palazı üretimini ve satışını kamu kuruluşlarını yapıyor" dedi.

Hindi etinin sağlıklı bir hayat için ideal bir besin olduğunu vurgulayan Bigadiç Hindicilik Üretme İstasyonu İşletme Müdürü Veteriner Hekim Kurtuluş Candan ise hindi etinin tavuğa göre daha çok protein içerdiğini, kolesterol oranınınsa yüzde 50 daha düşük olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE'DEKİ İHTİYACIN ÜÇTE BİRİNİ KARŞILAYACAK KAPASİTEDEYİZ" Hindi eti tüketiminin artığına dikkat çeken Candan, Türkiye'de yumurtası alınabilen ve damızlık olarak üretilebilen tek hindi ırkının Balıkesir'de olduğunu bildirdi. Daha sağlıklı bir nesil için hindi eti yenilmesini tavsiye eden Candan, "Amerikan bronz ırkı hindiler, Türkiye'de yumurtasını alabildiğimiz ve damızlık olarak üretebildiğimiz tek hindi ırkıdır. Bu bakımdan kırsal yöredeki çiftçilerimiz besleyebilir ve ucuz et elde edilebilir. Yılbaşı, hindi satışlarını artırıyor. Hindiler eskiden yıl başlarında tüketilmesine rağmen, artık yılın her zamanı yeniyor" diye konuştu.

Ürettikleri damızlıkların Mart - Nisan aylarında yumurtasını alıp civcivleri pazarladıklarını anlatan Candan şunları söyledi:

"Türkiye'deki ihtiyacın üçte birini karşılayacak kapasitedeyiz. Bizden alınan hindi palazları için 2003 yılı fiyatı 2 milyon 250 bin lira olarak belirlendi. Bu cüzi rakamla 10 - 15 kilo ağırlığında hindi elde ediliyor. 2 milyonluk civciv parasıyla 50 - 60 milyon gelire sahip oluna bilinir. Hindi etinin kilosu 5 milyona satılıyor. Merada yayılıma uygun, tamamen doğal ortamda yetiştiği için organik tarımın geliştiği bugünlerde halkımıza sağlıklı kırmızı ve beyaz et sunabilecek güzel bir alternatiftir. O yüzden, çiftçilerimizi hindi yetiştirmeye davet ediyorum. Gereken teknik yardımları da müdürlük olarak yapıyoruz. Elimizdeki palazları götürebilecek kapasitemiz var, çiftçilerimizi işletmemize bekliyoruz. Halkımıza da kolesterol oranı ve enerjisi düşük, proteini yüksek olduğu için yılın her zamanı hindi eti tüketmeye davet ediyorum."

HİNDİ PSİKOLOJİSİ Kızdıklarında tavus kuşunu hatırlatan bir edayla tüylerini kabartan erkek hindiler, bir birlerine üstünlük sağlamak ve güç gösterisinde bulunmak için horoz gibi dövüşüyor. Yetkililer, son derece akıllı olan bu hayvanların toplum psikolojisi içinde hareket ettiklerini belirtiyor. Merada yayılarak tabii ortamda beslenen hindiler, kendilerine eşlik eden bakıcılarıyla da bir çeşit telepati yöntemiyle konuşuyor. Bakıcılarının ıslık çalıp, alkışla bir araya toplanmalarını istediği hindiler, bağırarak cevap veriyor. Dişilerine karşı çok hassas oldukları bildirilen erkekler, kümeste oldukları sırada yabancı bir şeyin içeri girmesi halinde, hemen dişileri arkalarına alıp, yabancı maddenin etrafını çeviriyor. Eğer bu yabancı şey onlara zarar vermek isteyen, örneğin bir yılansa, parçalayarak öldürüyorlar.
Hindilerin iç güdülerinin çok hassas olduğunu belirten Candan, sese verdikleri tepkilerin toplum psikolojisinden kaynaklandığını kaydetti. Hindilerin, toplu yaşadıkları için, kendilerini ve dişi hayvanları koruma psikolojisi içinde ses çıkardıklarını aktaran Candan, dışarıdan gelecek tehlikelere karşı diğer erkekleri de aynı bölgeye çağırdıklarını belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön