HABER

"Bu kazada sporcu sorumlu"

Rekortmen dalgıç Yasemin Dalkılıç, serbest dalış alanında rakibi olan Fransız Audrey Mestre'nin dünya rekoru kırmaya çalışırken ölmesine çok üzüldüğünü belirterek, "Bu kazada sporcu sorumlu, çünkü hırsı ön plana geçmiş" dedi.

"Bu kazada sporcu sorumlu"

THY'ye ait bir uçakla, saat 11.30'da Ankara'dan İstanbul'a gelen Yasemin Dalkılıç, Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Dalkılıç, Fransız Audrey Mestre'nin, rekor denemesi yaptığı sırada ölümüyle ilgili olarak, "Serbest dalış, insanlara hırs verir. Maalesef, sporcular ve yetkililer, bu hırsın ön plana çıkmasına izin veriyor. Bunlar engellenmeli. Rekorları ve güvenlikleri kontrol eden kuruluşlar var. Bu sporcunun katıldığı kategori, 'limitsiz değişken ağırlık' grubuna giriyor. Bu tür dalışlarda, her 10 metrede bir güvenlik dalgıçları olmalı. Her rekor dalışında mesafe 2-3 metreden fazla olmamalı. Bu kazada, söz konusu güvenlik önlemlerine uymadığı gözlenen sporcu sorumlu. Hırsı, ön plana geçmiş" dedi.

Tanya Stinger adındaki bir sporcunun, geçen yıl bu rekoru 160 metreye çıkardığını belirten Yasemin Dalkılıç, "Tanya'nın başına şans eseri bir şey gelmedi. Mestre, bu farkı 10-11 metre ile geçmeye çalıştı, fakat maalesef geçemedi" şeklinde konuştu. Dalkılıç, 'Limitsiz değişken ağırlık' kategorisinin kendisine uygun olmadığını ifade ederek, "Bu branşta, dalıcı kas gücünü kullanmıyor, sportif değil. Sabit bir şekilde, hareket etmeden aşağıya dalıyor ve balonla yukarı çıkıyor. Bu kategoriyi tutmuyorum. Bir yıl önce bu kategoride bir kez dalarak, 120 metrede Türkiye rekoru kırdım. Sanıyorum, bu dalış kategorisini iptal edecekler" diye konuştu.
Fransız dalgıç Mestre'nin dünya rekortmeni kocası Francisco Ferreras ile kendi antrenörü Rodi Castinyra'nin bir süre beraber çalıştıklarını da belirten Yasemin Dalkılıç, dalışlarda güven konusunda az önlem aldıkları için Ferreras ile Mestre'yi uyardıklarını hatırlatarak, "Mestre ile en son 7-8 ay önce Miami'de görüştük. Çok üzülüyorum. Bu olay, sporcuları ve herkesi korkutuyor. Yılda iki kereden fazla rekor denemesine girişilmemeli" dedi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler