HABER

Bu nasıl ihmal?

Dünyanın sayılı borsalarından biri... Günlük işlem hacmi ortalama 1-1.5 milyar YTL.. Ve bu denli büyük olan İMKB'de birinci seans işlemleri yapılamadı. Çünkü İstinye bayırında yapımı süren yol inşaatı sırasında fiberoptik kablo koptu.

BORSADA İŞLEMLER NİHAYET BAŞLADI

Kablonun kopma hikayesi ise daha da düşündürücü... İstinye Park önündeki kavşak inşaatında çalışan Çakır Yapı ‘ya ait bir hafriyat kamyonu saat 02.00 sıralarında çamura saplandı. Çamura batan kamyonu kurtarmak isteyen kepçe operatörünün dikkatsiz ve kontrolsüz bir şekilde toprağı derin kazması sonucu bölgede İMKB'nin de bağlantılarını sağlayan fiberoptik kablo koptu. Kablonun koptuğu sabaha kadar hiçbir kuruma ve yetkiliye bildirilmedi. Olay Borsanın faaliyete geçmesi ve sistemlerin çalışmaması üzerine anlaşıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, yapımı süren yol inşaatının, İstinye Park tarafından üstlenildiğini açıklayarak, Müteahhit firmanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile doğrudan bir ilişkisi bulunmadığını belirtti. Açıklamada Altyapı Koordinasyon Müdürlüğünün, müteahhit firmaya ceza uygulayacağı vurgulandı.

DÜN MAL ALANLAR YANDI

Tatil edilen borsadan çıkan brokerler ise borsanın ikinci seansta açılmasını beklediklerini belirterek, "Dün mal alanlar yandı" açıklamasında bulundu.

Geri Dön