Bu Yılki Kadınlar Yürüyüşüne Düşük Katılım

ABD’de Donald Trump’ın başkan olmasından bu yana ulusal düzeyde bir gelenek haline gelen Kadınlar Yürüyüşü, başta başkent Washington olmak üzere ülkenin değişik kentlerinde düzenleniyor. Ancak yürüyüşe ideolojik görüş ayrılıkları ve federal hükümetin kapalı kalması damga vurdu

Bu Yılki Kadınlar Yürüyüşüne Düşük Katılım

ABD’de Donald Trump’ın başkan olmasından bu yana ulusal düzeyde bir gelenek haline gelen Kadınlar Yürüyüşü, başta başkent Washington olmak üzere ülkenin değişik kentlerinde düzenleniyor.

Ancak bu yıl üçüncüsü yapılan yürüyüşe ideolojik görüş ayrılıkları ve federal hükümetin bir aydır kapalı kalmasından kaynaklanan kısaltılmış yürüyüş güzergahı damgasını vurdu.

Donald Trump’ın başkan olmasını izleyen ilk yürüyüş 2017’de yapılmış ve Washington’a yüzbinlerce kişi gelmişti. Katılım oranı farklı siyasi taraflarca farklı yansıtılsa da gösteriler, Vietnam savaşı döneminden bu yana başkent Washington’daki en kalabalık kitlesel eylem olarak görülüyor.

Washington’daki yürüyüşün organizatörleri, 500 bin kişinin katılacağı bir etkinlik için izin başvurusunda bulundu, ancak mevcut katılım oranının bunun çok altında kaldığı tahminleri yapılıyor. Kadın yürüyüşleri ABD’nin diğer kentlerinde de düzenleniyor.

Yürüyüşün başlangıçta Kongre binası ve Washington Anıtı arasında bulunan National Mall adlı geniş park alanında yapılması planlanmıştı. Ancak önce kar yağışı olacağı yönündeki hava tahminleri, ardından da federal hükümetin bir aya yakın bir süredir kapalı kalmasından kaynaklı olarak Ulusal Park Servisi çalışanlarının kar temizliği yapamayacak olması, gösteri alanının birkaç blok ötede, Trump Uluslararası Oteli’ni hemen geçtikten sonra yer alan Freedom Plaza’ya taşınmasına yol açtı.

Bu yılki etkinliklere ideolojik tartışmalar da damgasını vurdu. Hareketin kurucularından Teresa Shook, iki ay önce organizatörleri Yahudi karşıtlığıyla suçladı. Organizasyonda adı bulunan iki kişiden biri, İsrail politikalarına muhalif Filistin asıllı Amerikalı Linda Sarsour, diğeri de Louis Farrakhan adlı Müslüman liderin kurduğu Nation of Islam’la bağlantısı olan Tamika Mallory.

Taraflar arasındaki anlaşmazlık yüzünden New York’taki resmi Kadınlar Yürüyüşü’ne paralel olarak, birkaç blok ötede paralel bir yürüyüş düzenleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler