HABER

Bu zamanda bu zihniyet

ANTALYA (İHA) - Antalya'nın Alanya İlçesi'nde tarım ve sera alanı içerisine kurulmakta olan çakıl ocağında vatandaşlar eylem yaptı. Sinirlerine hakim olamayan köylüler, çakıl ocağında çalışan işçiyi linç etmek istedi. Bazı vatandaşların araya girmesi üzerine işçi, linç edilmekten son anda kurtularak olay yerinden uzaklaştı.

İlçeye bağlı Demirtaş Beldesi'ne bağlı Özvadi Köyü'nde yaşayan yaklaşık 100 kişilik vatandaş sera ve tarım alanının ortasına yapılan çakıl ocağını protesto etti. Özel bir şirkete ait çakıl ocağının önünde toplanan köylüler ocağın köy halkının hayatını olumsuz etkileyeceği için yapımının durdurulmasını istedi. Köylüler açıklama yaptığı sırada olay yerine gelen çakıl ocağı işçisi, köylülere ne yaptıklarını sordu. Bunun üzerine köylüler işçiye bağırarak, "Ocağın burada yapılmasını istemiyoruz. Makinalarınızı toplayın gidin" dedi.

İşçi ise "Ben bir şey yapamam, patrona söyleyin" deyince, köylüler işçinin üzerine saldırıp küfür ederek linç etmek istedi. Özvadi Köyü Muhtarı Mehmet Çalış'ın araya girmesiyle köylüler sakinleşti. Çakıl ocağı işçisi ise arabasına binerek olay yerinden uzaklaştı.

Özvadi Köyü Muhtarı Mehmet Çalış, çakıl ocağının köy sınırları içine yapılmasına karşı olduklarını söyledi. Çakıl ocağının ruhsatı olsa bile yapımına köylülerin izin vermeyeceğini kaydeden Çalış, çakıl ocağının içme suyu alanına da yakın olduğunu anlattı. Köylülerin hemen hepsinin tarım ve seracılıkla geçimini sağladığını aktaran Çalış, çakıl ocağının yapımına izin verilmesi halinde tarım alanlarının bir bir yok olacağına dikkat çekti.

Özvadi Köyü'nde 22 yıldır çiftçilik yapan Ahmet Alagöz, çakıl ocağının yapılması halinde tarım alanlarının verimsiz hale geleceğini söyledi. Köyde bulunan 10 bine yakın kişinin tarımla geçimini sağladığının altını çizen Alagöz, ucunda ölüm dahi olsa çakıl ocağının yapımına izin vermeyeceğini dile getirdi. Köyde seracılık yaparak geçimini sağlayan Sabri Yılmaz ise ocağın yapılacağı alanın yanı başında içme suyu ve seralar olduğu için yapımına asla izin vermeyeceklerini söyledi. 'İçme suyu hem İmamlı hem de Özvadi Köyü'nün can damarıdır" diyen Yılmaz, "Biz yetiştirdiğimiz sebzelerimizi bu içme suyu ile suluyoruz. Çakıl ocağı yapıldığı zaman neredeyse 10 ton dinamit patlatacaklar. Bu patlatma olduğu taktirde yer yerinde oynayacak. Yer altından gelen suyun önü kesilecek ve susuz kalacağız. Bu ocağa kesinlikle karşıyız. Açılmasını istemiyoruz. Çünkü buradaki köylüler hayvancılık ve tarımla geçimlerini sağlıyor" diye konuştu.

Eyleme katılan çok sayıda köylü, çakıl ocağı olarak verilen tepenin üstünde bir evliyaya ait yatır olduğuna dikkat çekerek, "Biz burda yağmur duası yapıyoruz. Tepenin üstünde mübarek bir zat yatıyor. Yatır var. Allah çarpar bunları" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön