HABER

Buğdayda taban fiyat beklentisi

ADANA (İHA) - Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, buğday taban fiyatının gecikmeden üreticiyi tatmin edici şekilde açıklanmasını beklediklerini söyledi.
Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Çukurova'da buğday hasadının başladığını, ancak fiyatının piyasada tatmin edici şekilde oluşmadığını belirterek, "IMF'ye verilen sözler doğrultusunda yıllardan beri uygulanan buğdaya devletin taban fiyatı verme politikası tamamen kaldırılmıştır. Yerine yeni bir fiyatlandırma mekanizması kurulmadan buğday fiyatı ile çiftçimizin baş başa bırakılması yanlıştır" dedi.

Bu yıl buğday fiyatını Toprak Mahsulleri Ofisi'nin açıklayacağını ifade eden Oda Başkanı Girmen, taban fiyatı ilan ederken üretim maliyetlerine, ülke çıkarlarına, tarımın sürdürülebilirlik işlevine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Geçen yıl ürünün çiftçinin elinde iken ucuz, elinden çıktıktan sonra ise pahalı olduğunu hatırlatan Girmen, "Buğday fiyatının açıklanmasının geciktirilmesi ürün fiyatı değil talan fiyatı olur. Buna sebep olan bilgisiz ve ilgisiz yetkililer, geçen sene çiftçinin yaşadığı gerçeği bu yıl dikkate almalıdır" şeklinde konuştu.

Girmen, Çukurova'de buğdayın ana ürün olmamasına karşın, pamuk, mısır, yer fıstığı, narenciye ve yaş sebze, meyve gibi ana ürünlere finans desteği sağladığına dikkat çekerek, "Bu nedenle çiftçinin paraya en muhtaç olduğu bu dönemde buğdayın, maliyetinin üzerinde peşin bedelle satılması çok önemli bir husustur. Ülkemizin ekonomik ve sosyal çıkarları için buğday ürün fiyatı TMO tarafından derhal ilan edilmelidir" açıklamasında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön