HABER

Bugün hayat felç olacak

Sağlık ve eğitim başta olmak üzere, kanun hükmünde kararnamelerle çalışanların temel haklarının gasp edildiğini öne süren sendikalar bugün greve gidiyor.

Bugün hayat felç olacak

Hükümetin, sağlık ve eğitim başta olmak üzere temel kamu hizmetlerini ticarileştirdiğini, kamu çalışanlarını köleleştirmeye çalıştığını belirten Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey üyesi Hüseyin Demirdizen, “Sağlık ve eğitim gibi alanlarda performans ilkelerini getiren politikalara karşı grevdeyiz” dedi.

Hükümetin, 2 Kasım’da çıkarılan 663 sayılı Kanun hükmünde kararname (KHK) ile hastaneleri kâr-zarar hesabı yapan şirketlere dönüştürmeyi planladığını vurgulayan Demirdizen 652 sayılı KHK ile de eğitimin piyasalaştırdığına dikkat çekti.

‘YURTTAŞLAR İÇİN GREVDEYİZ’
“Sadece kendimiz için değil yurttaşlar için de eylemdeyiz” diyen KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul ise, "bu politikalar sonucunda, parası olmayanın sağlık hizmeti alamayacağını, eğitimin sermayenin çıkarlarına uygun hale getirildiğini, kıdem tazminatı fonu ile emekçilerin kazanılmış hakkının gasp edildiğini" belirtti.

Sorunun sadece KHK’ler olmadığını da söyleyen İsmail Hakkı Tombul, açlık sınırının altında belirlenen asgari ücretin en az açlık sınırında olması gerektiğini ve asgari ücretin vergi dışında bırakılması gerektiğini kaydetti.

Konuşmasının sonunda grev günü mecliste bütçe görüşmelerinin de olacağını hatırlatan Tombul, “O bütçede işsizlik var. Sağlığın ticarileşmesi var. Asgari ücretin 659 TL olması var” dedi. Tombul, mecliste bir bütçe görüşmesi yapılırken, emekçilerin ve yurttaşların da sokakta kurduğu meclislerle kendi bütçelerini oylayacağını kaydetti.

MEMURLAR NE İSTİYOR?
-Grev hakkının yasal teminat altına alındığı bir toplusözleşme düzeni

-Kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesine son verilmesi

-GSS kapsamında sağlık primi dayatmasına ve katkı payı, fark ücreti gibi yollarla ilave ücret alınmasına son verilmesi

-Her türlü güvencesiz çalıştırmaya son verilerek tüm çalışanlara kadrolu iş güvencesi sağlanması

-Tüm çalışanlara insan onuruna yakışır bir ücret ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması, çalışma yaşamının demokratikleştirilmesi

-Ek ödemelerin tüm emekçiler için eşitlenerek emekliliğe yansıtılması

-Net asgari ücretin açlık sınırı olan bin TL’ye çıkarılarak tüm ücret ve maaşlarda bu tutarın vergi kesintisi dışında bırakılması

-Kıdem tazminatı başta olmak üzere işçi sınıfının kazanılmış haklarına dönük saldırıların durdurulması

-Hukuksuz, haksız ve mesnetsiz biçimde yapılan gözaltı ve tutuklamalara son verilmesi ve tutukluların serbest bırakılması

İSTANBUL’DA GREV PROGRAMI
Sağlık emekçileri, sabah 07.30’da hastanelerinde halka bildiri dağıtıp, grevin amacını ve taleplerini anlatacak. 10.00’da hastane bahçelerinde sağlık hakkı meclisleri kurulacak ve bu meclislerde vatandaşlara söz verilecek.

13.00’da Beyazıt meydanında basın açıklaması yapılacak. Anadolu yakası kolu Eminönü’nden Beyazıt’a yürürken, diğer kol ise İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) önünde toplanacak. Sağlıkçılar ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden yürüyecek.

ACİL SERVİSLER HİZMET VERECEK
TTB’den alınan bilgiye göre, grev günü acil tanı ve tedavi endikasyonu olan hastaların bakımı aksatılmayacak, acil servisler, eylem süresince polikliniklerde görevli hekimler tarafından takviye edilecek. Çocukların, hamilelerin, diyaliz hastalarının, yoğun bakım hastalarının ve kanser hastalarının acil olmasa bile her türlü tıbbi tedavisi aksatılmadan sürdürülecek.

AKDAĞ: AKSAMAYA YOL AÇMAZ
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, yarın yapılacak grevin sağlıkta aksamaya yol açacağını zannetmediğini belirtirken, "Sağlık ihtiyacı ertelenemez bir ihtiyaçtır” dedi.

Öte yandan Adana Tabip Odası (ATO) Başkanı Resmiye Kaya ise, 21 Aralık’ta tüm sağlık kurumlarında acil servisler hariç grev yapacaklarını belirterek, vatandaşlara anlayışlı olmaları için çağrıda bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 132 yorum
rahatınız bozuluyor değil mi sayın devlet dairesi çalışanlarııı.,,kurum zarar etsin ama siz kaymağı götürün,özel sektöre gelinde ebenizi görünnn. Bu hükümet tek birşey yapıyorsa kamu personeline performans kriteri getirmek oluyorsur,, hedefleri olmalı,karlılıktan pay almalı,öyle yatarak çalışmak ohhh nasıl olsa biz veriyoruz vergiyiii
sende çalış kpss ye gir kazan hakkını sende savun kıskabnma yazık sana
JVGBF
senin bi cacıktan haberin yok
Kıskançlık ciğerine işlemiş.
Kimin elindeki imkanları alınırsa onun daha çok sesi çıkıyor. Yıllardır hastahane köşelerinde ölüme terk edilen bu halk, hükumetin bu gayretlerini siz ne derseniz deyin çöpe atmaz. Allah bu hükumetten razı olsun. Lütfen halka rağmen bir şey yapmayın grevciler.
ammada gayreti var bu hükümetin haaaa. tabi yaaaa doktoru düz memur maaşına mahkum ediyo, reçetelere katkı payı geliyo, performans sistemi getiriyo, karlı hastaneler hedefliyo, böyle oluncada hükümet takmış seni bilmem neyine. sen yine duanı yap olumu makarnacı.
sen halk düşmanımısın?
Evet senin imkanların da elinden alınacak ve seninde sesin çıkacak. Ama bir bakacaksın yalnız kalmışsın. Doğrudur sabah sıraları yok. Önceki sistem çok kötüydü kabul ediyoruz ama hastaneye bir gidişte ne kadar paran gidiyor, bundan sonra ne kadar gidecek bunların tahlilini yap insanlar hastaneye parası olmadığı için gidemiyor. o yüzden kalabalık ta olmuyor. Çalışanlardan sağlık primi o zaman neden kesiliyor o zaman bu katkı payı adı altında alınan nedir soruyorum. Allah size akıl fikir ihsan eylesin. Bu yalakalıkla nereye kadar. Allah haksızlığı kabul etmeyin diye buyurmuştur.
allah akıl fıkır versın neyı var ulkenın gulluk gulustanlık 3.5 gomunıst cıkıyor sokaga ulkeyı bolmeye calısıyorlar bolucu bunlar canım 660 lıra maas alıyorum cok sukur once sukur dıyın oturun oturdugunuz yerde yazık ya acıyorum bunlara tebrık ederım hukumetı ne guzelde ıdare edıyorlar ulkeyı rahmetlı azız nesın gelıyor hep aklıma bellıkı bunlar rahmetlıyı hıc dınlememısler bu arada bır yerde okudum gun gectıkce turkıyede kaz oranlarında felaket bır artıs varmıs cok ucuzmus hazır yılbasıda gelıyor alın bır tane evınıze oturun yenı yılınızı kutlayın zam grev saglık o bu burakın anam bu ıslerı
Geri Dön