HABER

Bugünkü Irak ABD'nin eseri

WASHINGTON (İHA) - Washington Post gazetesi, ABD'nin Irak'ın gelişmesinde bir dönem kilit rol oynadığını belirterek, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in, Irak'ın kitle imnha silahlarını kullandığı dönemde Bağdat'a ziyarette bulunduğunu yazdı.

Washington Post gazetesinde yeralan habere göre ABD, Irak'a yönelik savaşa gerekçe olarak, Irak lideri Saddam Hüseyin'in kimyasal silahlar, nükleer ve biyolojik programların yanı sıra uluslararası teröristlerle bağlantılar kurmasını gösteriyor. Gazete bunun, ABD yetkililerinin Saddam Hüseyin'i "değerli bir müttefik" olarak gördüğü dönemi hatırlattığını yazdı. Gazetedeki habere göre, 1980-1988 İran-Irak savaşı sırasında ABD'nin Bağdat politikası yönündeki tesirli kişiler arasında, şimdi Savunma Bakanı olan Donald Rumsfeld bulunuyor. Haberde, Rumsfeld'in Aralık 1983'de Saddam'la, ABD-Irak ilişkilerinin normalleştirilmesi yolunu açmak üzere özel başkanlık temsilcisi olarak görüştüğüne dikkat çekiliyor. Ortaya çıkan belgelerin, Rumsfeld'in, Irak'ın uluslararası anlaşmalara rağmen kitle imha silahları kullandığı dönemde Bağdat'a seyahat ettiğini ortaya çıkardığı ifade ediliyor.

ABD'nin Saddam Hüseyin ile bağlantısının 1990 Kuveyt saldırından öncesine dayandığının ifade edildiği yazıda, bu bağlantıların geniş ölçekli istihbarat paylaşımı ve bir Şili cephe şirketi yoluyla bomba tedarik edilmesinin, Irak'ın kimyasal ve biyolojik maddeleri elde etmesini kolaylaştırdığı belirtiliyor. Haber şöyle devam ediyor:
"1980'li yıllarda Saddam, İran'ın düşmanı olarak yemin ederken ABD'li yetkililer, Bağdat'ı Şii radikalizmi ve Kuveyt, Suudi Arabistan ve Ürdün gibi Amerikan yanlısı ülkelerin çöküşüne karşı bir siper olarak görüyordu. Bütün bunlar, Saddam'ı stratejik bir partnere dönüştürmek için yeterliydi."

Ronald Reagan ve George H. W. Bush'un Irak'a askeri ve sivil uygulamalar için sayısız malzeme satışını onayladığının ifade edildiği yazıda, bu malzemeler arasında şarbon ile hıyarcıklı veba gibi zehirli kimyasal ve öldürücü biyolojik virüsler bulunduğu ifade edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön