HABER

Bulgar heyetten AB tavsiyesi

BURSA (İHA) - Bulgaristan'ın Haskova Üniversitesi'nden Türkiye'ye gelen öğretim üyeleri, ülkelerindeki sağlık reformlarının Avrupa Birliği (AB) sayesinde gerçekleştiğini söylediler.

Uludağ Üniversitesi ile Sağlık İl Müdürlüğü'ne ait hastaneleri incelemek ve bir dizi görüşmeler için Türkiye'ye gelen Haskova Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Direktörü İvan Matov ve beraberindeki öğretim üyeleri, meslektaşlarına ülkelerinde yapılan sağlık reformlarıyla ilgili bilgi verdiler.

İlk olarak Uludağ Üniversitesi'ni gezen Bulgar heyet, daha sonra Sağlık İl Müdürü Hüseyin Serdar'a nezaket ziyaretinde bulundu. Hüseyin Serdar, mayıs ayında ziyaret ettiği Haskova Üniversitesi öğretim üyelerini Bursa'da görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtirken, iki ülke arasındaki sağlık işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Haskova Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Direktörü İvan Matov da, ülkelerindeki sağlık reformlarının Avrupa Birliği ile gerçekleştiğini söyledi. AB süreciyle başlayan sağlık reformlarıyla ülkelerinde sağlık standartlarının yükseldiğini vurgulayan Matov, "Ülkemizde sağlık konusunda hiç bir sıkıntı yaşanmıyor. Bunun da en büyük sebebi son 3 yılda yapılan reformlar" dedi.
Hemşire, ebe ve sağlık memuru ihtisasında yüksek öğretim görmek isteyen öğrencileri okullarına davet eden Matov, bu konuda Türk öğrencilere kolaylık sağlayacaklarını söyledi. Heyet, daha sonra Zübeyde Hanım Doğumevi'ni gezerek, yetkililerden bilgi aldılar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön