HABER

Bulgaristan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri

SOFYA (İHA) - Bulgaristan, cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başında. Türkiye'de ikamet eden Bulgaristan vatandaşları da oylamaya katılabilecek.

7 adayın yarıştığı seçimlerde oy kullanma işlemi bu sabah saat 06.00'da başladı. Merkez seçim komisyonu 6 milyon 445 seçmenin ülke genelinde 11 bin 700 sandıkta oy kullanabileceğini açıkladı. Bulgar vatandaşlığına da sahip ancak Türkiye'de ikamet eden yaklaşık 9 bin Bulgaristan göçmeni de bazı şehirlerde kurulan seçim sandıklarında oy kullanıyor. Merkez Seçim Komisyonu şu ana kadar oy verme işleminin sorunsuz devam ettiğini belirterek, sadece Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali bölgesindeki bazı sandıklarda oy pusulalarının görevliler tarafından katlı olarak seçmenlere verildiği yönünde şikayetlerin geldiğini belirtti.

Seçimlerde mevcut Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un sandıktan galip çıkması bekleniyor. Seçimler öncesinde yapılan anketler de Pırvanov'un ikinci defa cumhurbaşkanı olacağını gösterirken, gözlemciler Pirvanov'un rakip olarak ise ırkçı Ataka Partisi'nin lideri Volen Siderov'u görüyor.
Seçim kampanyasını "Bulgarlar, Bulgaristan'ı geri alın" sloganıyla yürüten ırkçı Siderov'a karşı iktidardaki Bulgaristan Sosyalist Partisi ile üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Pırvanov'u destekliyor.

Siderov, seçim mitinglerinde yaptığı konuşmalarda Cumhurbaşkanı olması halinde ilk yapacağı işin Türkiye'nin borcu olduğunu iddia ettiği 10 milyar dolar'ı istemek olacağını açıklamıştı.

İlk turda adayların hiçbiri yüzde 51 barajına ulaşamazsa en fazla oyu alan ilk iki aday 29 Ekim pazar günü yapılacak ikinci turda karşı karşıya gelecek. Pırvanov'un yüzde 50.5, Siderov'un ise yüzde 23 oy alması bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön