HABER

Bulgarlar ikinci tur oylamaya da ilgi göstermedi

SOFYA (İHA) - Bulgaristan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri 2. tur oylaması devam ediyor.

Bulgaristan halkı, 1989 yılında çöken komünist rejimden sonra 4. kez cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gitti. Geçen hafta yapılan 1. tur oylamaya katılımın yüzde 50'nin üzerine çıkamaması nedeniyle bugün 2. tur oylama yapılıyor. Sabah saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi olaysız sürdüğü bildirilirken halkın oylamaya ilgisi 1. turda olduğu gibi yine düşük. Akşam saat 19.00'da sona erecek oy verme işleminin ardından ilk resmi olmayan sonuçların saat 20.00'den sonra açıklanacağı öğrenildi. Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşları da çeşitli illerde kurulan yaklaşık 43 sandıkta oy kullanabiliyor.

6 milyon 446 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu Bulgaristan'da kamuoyu araştırmaları, ikinci kez aday olan şimdiki Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un büyük farkla bu seçimleri de kazanacağı tahmin ediliyor. Pırvanov, iktidardaki üçlü koalisyon hükümetinin ortakları olan Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ile üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) tarafından da destekleniyor.

Geçen hafta yapılan 1. tur oylamada oyların yüzde 64'ünü alan Pırvanov'un en büyük rakibi ise ırkçı Ataka Partisi lideri Volen Siderov. Siderov da ilk turda oyların 21'ini almıştı. Cumhurbaşkanı seçilmesi durumda Türkiye'nin borcu olduğunu iddia ettiği 10 milyar doları isteyeceğine dair söz veren Siderov, Türklere ve çingenelere yönelik ırkçı söylemleriyle tanınıyor.

Seçimler nedeniyle ülke genelinde yoğunlaştırılan güvenlik tedbirleri çerçevesinde polislerin izinleri kaldırılırken, başkent Sofya'da 2 binin üzerinde polis memurunun görevde olduğu açıklandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön