HABER

Bunu bilmiyoruz!

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Harun Gümrükçü, Avrupa ülkelerinin Türkiye vatandaşlarından vize istemesinin hukuki olmadığını söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Harun Gümrükçü, Avrupa ülkelerinin Türkiye vatandaşlarından vize istemesinin hukuki olmadığını, mağdur olanların bu ülkelere vakit kaybetmeden tazminat davası açma gerektiğini söyledi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından düzenlenen konferansa katılan Prof. Dr. Harun Gümrükçü, 'Vizesiz Avrupa'ya giden yol ve vize ötesi haklar' konulu bir konuşma yaptı. 1973 yılından bu yana Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uyguladığı kısıtlamaları anlatan Gümrükçü, Avrupa komisyonunun Türkiye vatandaşlarına yaptığı vize uygulamasının hukuki açıdan yanlış olduğunu söyledi. Gümrükçü, "Türkiye ile AB arasında iki büyük anlaşma yapılmıştır. Birincisi 1963 yılında imzalanan Ankara anlaşması, diğeri ise 1970 yılında imzalanan ve 1973 yılında yürürlüğe giren katma protokollerdir. Bu iki anlaşma çerçevesinde alınan kararlar vardır. Bunların da eşitlik gibi, tam üyelik gibi hedefleri bulunmaktadır. Yapılan anlaşmalarla Türkiye vatandaşlarının vizesiz Avrupa'ya gitme hakkı doğmuştur. Yani günümüzde vize uygulanması hukuki değildir. Tüm bunlara rağmen AB ülkelerinin vatandaşlarımızın vizesiz geçişine müsaade etmemesi bizlere tazminat hakkı veriyor. Vatandaşlarımız, AB ülkelerini mahkemeye vererek tazminat talep edebilir" dedi.

Avrupa ülkelerinin kendi aralarında bugüne kadar 15 bine yakın dava açtığını hatırlatan Gümrükçü, "Bizde ise ne yazık ki hakkını arama düşüncesi yok. Bu konuda TOBB, Barolar Birliği soru sormamış. Sadece birkaç vatandaşımız bu hakkını sorgulamış. Bu konuda verilmiş 49 karar bulunuyor. Bu hakları mahkeme kararıyla almışız. Ancak uygulayamıyoruz. Hükümete de önemli görevler düşmektedir. Bu konuda vatandaşlarımız bilinçlendirilmelidir. Hakkını arayan fertlere, sivil toplum kuruluşları ile TOBB ve Barolar Birliği gibi kurumlar destek vermelidir" diye konuştu.

Ankara'da bu süreci anlatmak için Vizesiz Avrupa Derneği'nin kurulduğunu belirten Gümrükçü, "Bu hakkımız birçok vatandaşımız tarafından bilinmiyor. Haksızlığa uğrayan vatandaşlarımızı yönlendirmeliyiz. Türkiye-Avrupa Ortak Komisyonu'nda bu konu dile getirilmelidir. Mağdur olanlar vakit kaybetmeden dava açmalıdır. TOBB ve diğer büyük kuruluşlar da bunlara destek vermelidir" şeklinde konuştu.

Yıldırım Sanayici ve İşadamları Birliği Derneği (YILSİAB) ile birçok kuruluşun destek verdiği konferansın açılış konuşmasını yapan UÜ Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz, seminerin düzenlenmesinde katkısı olan kuruluşlara teşekkür etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön