HABER

Burak Genççelebi kimdir, memleketi neresi? İşte düşen uçakta şehit olan yüzbaşının kimliği

Konya'nın Karay ilçesinde 1xNF-5 uçağı düştü. Düşen uçağın pilotu Burak Genççelebi, şehit oldu. CNN Türk'te yer alan habere göre; şehit pilot Burak Genççelebi'nin uçakta tek olduğu öğrenildi.

Burak Genççelebi kimdir, memleketi neresi? İşte düşen uçakta şehit olan yüzbaşının kimliği

Konya'da eğitim uçuşu yapan Türk Hava Kuvvetlerine ait bir NF-5 uçağı, 7 Nisan 2021'de saat 14:15'te bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğradı. Sabah gazetesinden Tolga Yanık'ın haberine göre; 1xNF-5 tipi uçağın pilotu Burak Genççelebi, kazada şehit oldu. Konya Valisi Vahdettin Özkan tarafından yapılan açıklamada; pilotun şehit olduğu açıklandı. Yüzbaşı Burak Genççelebi'nin gösteri pilotluğu yaptığı açıklandı.

38 yaşında olduğu öğrenilen Burak Genççelebi'nin İzmir'in Çiğli ilçesinden geldiği ve bir yıldır Konya'da bulunduğu öğrenildi. CNN Türk muhabiri Fulya Öztürk, pilotun 2007'den beri uçuş yaptığını bildirdi.

Konya'da, 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan havalandıktan sonra, üs yakınında kaza kırıma uğrayan Hava Kuvvetleri'ne ait NF-5 uçağında şehit olan Pilot Yüzbaşı Burak Gençcelep’in (38) acı haberi memleketi Trabzon’a ulaştı. Baba Mehmet Gençcelep'in 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde oğlunun üniformalı fotoğrafını 'Oğlum bugüne kadar benim gururumdun, şimdi Trabzon'un gururusun' notuyla sosyal medyada paylaştığı ortaya çıktı.

Şehidin annesi Nuray Gençcelep’in 10 gün önce özlediği oğlunu görmek için Konya’ya gittiği öğrenildi. Acı haberi alan baba Mehmet Gençcelep de Konya’ya gitmek üzere evden ayrıldı. Şehidin Türk bayrağı asılan evine komşuları da taziye için geldi. Haberi alarak fenalaşan şehidin yakınlarına, sağlık ekipleri müdahale etti.

'ŞİMDİ TRABZON'UN GURURUSUN'

Baba Mehmet Gençcelep'in 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde oğlunun üniformalı fotoğrafını 'Oğlum bugüne kadar benim gururumdun, şimdi Trabzon'un gururusun' notuyla sosyal medyada paylaştığı ortaya çıktı.

Evli ve 2 çocuk babası olan şehit Pilot Yüzbaşı Burak Gençcelep’in cenazesi, yarın Trabzon’da düzenlenecek askeri törenin ardından toprağa verilecek.

şehit

Twitter hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Konya'da bir gösteri uçağımızın eğitim uçuşu sırasında kaza kırıma uğradığını ve pilotumuzun maalesef şehit olduğunu büyük bir teessürle öğrendim. Şehidimize Allah’tan rahmet niyaz ediyor; ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Milletimize başsağlığı diliyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Kazada 38 yaşındaki Pilot Yüzbaşı Burak Gençcelep şehit düştü.

Geri Dön