HABER

Burhan kör olmaktan kurtuldu

Burhan kör olmaktan kurtuldu

Ağzında oluşan yaraların ardından bir hafta içerisinde görme yetisini kaybeden 12 yaşındaki Burhan Günay'ın, yetişkinlerde görülen Behçet hastası olduğu belirlendi. Zamanında uygulanan tedavi Günay'ın kör olmasını engelledi.

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yetişkin Çocuk Servisi Şefi Dr. Murat Hızarcıoğlu, Behçet hastalığının daha çok yetişkinlerde görüldüğünü, bütün hastalar içinde ancak yüzde 5'inin 20 yaşın altında olduğunu bildirdi.

Dr. Hızarcıoğlu, "Çocuk buraya geldiğinde birçok hastalıktan şüphelendik, yaşı küçük olduğu için Behçet hastalığı önce aklımıza gelmedi. Ardından yaptığımız tahlil ve tetkikler sonucu çocuğun Behçet hastası olduğunu gördük. Bu kadar erken fark edilip kontrol altına alınması çocuk için büyük şans" diye konuştu.

Günay'ın görme ihtimali çok düşük olmasına rağmen göz doktoru Rana Malatyalı ile birlikte hareket ederek, ortak tedavi belirlediklerini anlatan Dr. Hızarcıoğlu, sevindirici bir şekilde tedaviye yanıt vererek görmeye başladığını söyledi. Dr. Rana Malatyalı da Günay'ın Behçet hastalığına bağlı olarak gözlerinin içinin iltihaplandığını ve görme yetisi kaybettiğini ifade etti . Dr. Malatyalı, "Burhan'ı ilk gördüğümde hiç görmüyordu, bu durumuna çok üzüldüm. Yetişkin çocuk servisindeki arkadaşlarımızla sürekli birlikte hareket ederek Burhan'ın bağışıklık sistemini güçlendirdik, görme yetisini kaybetmesinin ardındaki nedeni araştırdık. Teşhis sonrası uyguladığımız tedavinin ardından onda on oranında görmeye başladı" diye konuştu.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön