HABER

Bursa'da ibretlik görüntüler

Bursa'nın göbeğinde uyuşturucu tacirlerinin, beyaz zehirleri leblebi gibi gençlere nasıl sattıkları, polisin kamerayla görüntülediği operasyonla ortaya çıkartıldı.

"Çekirge" isimli operasyonla, Türkiye'de bir ilke imza atan narkotik dedektifleri, mahkemeden aldıkları izinle gizli çektikleri görüntüleri canlı olarak operasyon merkezine aktardı. Anlık istihbaratın ardından cep telefonuyla yönlendirilen sokak arasına konuşlanmış ekipler de 33 zehir taciri ile uyuşturucuları satın alan 75 kişiyi gözaltına aldı. Polisin delil olarak mahkemeye gönderdiği ve 32 kişinin tutuklanmasına sebep olan görüntülerde, hamile kadın ve zehir taciri bir çocuk sokak ortasında rahatça esrar ve uyuşturucu hapları gençlere satıyor.

İkinci kattan poşetle sarkıtılan uyuşturucuyu, evine misafir gibi gelen müptela gençlere satan kişi, hamile zehir tacirinin bisikletli çocuğa uyuşturucuyu satması, enkaz ile otların arasına uyuşturucuyu saklayan kadın ve çocuk kameralardan kaçamıyor. Bursa Emniyet Müdürlüğü Organize Suç ve Kaçakçılık Şube Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği ekipleri, mahkemeden aldıkları gizli izleme kararı ile 4 ay önce "Çekirge" isimli operasyona start verdi. Osmangazi Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılan evler arasında kalan son uyuşturucu tacirleri de operasyonlarla kıskıvrak yakalandılar.

CANLI YAYINLA GÖRÜNTÜ AKTARDILAR Polis, tekniğini açıklamadığı bir sistemle Kamberlerin muhtelif yerlerine gizli kameralar yerleştirdi. Bu kameradan kaydedilen görüntüleri de Emniyet Müdürlüğü'nün merkezine aktardı. Görüntülerden tespit edilen kişiler ise operasyon merkezinden yönlendirilen polisler tarafından anında gözaltına alındı. Sokak ortasında bir kadın, şalvarının arasından çıkardığı uyuşturucuyu müşterisine para karşılığı satarken görüntülendi. Başka bir görüntüde ise, bir uyuşturucu taciri eşi ve annesinin getirdiği uyuşturucuyu sokaktaki motorsikletli gençlere verirken yakalandı. Evine misafir gibi gelen gençlere, ikram edermişcesine uyuşturucuyu veren şahıs da görüntülenmekten kurtulamadı. Kaldırımda oturan aile boyu Roman uyuşturucu tacirleri, önce sohbet ettikleri müşterilerine birkaç saniye içinde uyuşturucuyu verip paralarını alırken kaydedildi. Operasyonda 9 aylık hamile 33 yaşındaki sabıkalı Remziye K. da bisikletli bir gence uyuşturucuyu verirken tespit edildi.

Bir evin balkonundan siyah poşet içinde sarkıtılan uyuşturucunun bir içimliği 10 YTL karşılığı el değiştirdi. Görüntülerde bir çocuk satıcı molozlar arasındaki uyuşturucuyu alıcısına verirken yakalandı.Bu görüntülerin aktarıldığı polis operasyon merkezinden yönlendirilen ekipler alıcı 75 kişiyi anında, kimliği belirlenen 33 zehir tacirini ise birkaç gün içerisinde gözaltına aldı. Haklarındaki soruşturma evrakıyla adliyeye sevk edilen 3'ü çocuk 18'i kadın 32 zehir taciri tutuklandı. Hamile kadın ise sağlık sorunları sebebiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Polisin ifadesine başvurup serbest bıraktığı 75 alıcı hakkında ise savcılıkça soruşturma sürdürülüyor.

UYUŞTURUCULARI MOLOZ VE OT YIĞINLARINA SAKLIYORLAR
Uyuşturucu tacirleri daha önce 42 kişinin tutuklandığı Kiraz operasyonu sebebiyle ellerinde fazla miktarda uyuşturucu bulundurmuyor. Günlük olarak esrar ve hap bulunduran Roman vatandaşlar, bunları da kamerayla tespit edilen görüntülerde yıkıntılar arasına ve otların arasında saklıyorlar. Anlık operasyonda Sevinç C. isimli kadın siyah poşet içindeki uyuşturucuyu otların arasına koyarken görülüyor. Müşteri geldiğinde uyuşturucuyu almaya giden yaşlı kadın, ara sokaktan çıkan ve bilgiler cep telefonuyla kendilerine aktarılan polisler tarafından gözaltına alınıyor. Görüntülerde bir çocuk da sattığı uyuşturucuları molozların arasından çıkarırken tespit ediliyor.

130 TANE SUÇ KAYDI VAR Tutuklananlar arasında 130 adet suç kaydı bulunan ve operasyon kapsamında tutuklanan Selçuk Bedii A.(46) ise dikkat çekiyor. Ailece uyuşturucu ticareti yaptığı tespit edilen Selçuk Bedii A. da cezaevini boyladı. Sayfalar dolusu suç kaydı bulunan Selçuk Bedii A. da görüntülerde rahat hareketleriyle ön plana çıkıyor. Polis 4 ay takip ettiği operasyon kapsamında kamera kayıtlarıyla birlikte 265 adet uyuşturucu hap, bir kilogram 648 gram esrar ve 4 bin YTL uyuşturucu satışından elde edilen parayı da mahkemeye gönderdi. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde tarihi kent parkı olarak inşa edilecek Kamberler'de polisin son operasyonun ardından sokaklarda kimseye rastlanmazken, gençlerin zehirlenmesinin engellenmesiyle ailelerinin de rahat nefes alacağı ifade ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön