HABER

Bursa'ya toplu konut müjdesi

BURSA (İHA) - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Hamitler'de 42 hektarlık alana yapacakları toplu konut projesinin temelini 2007 yılı içinde atacaklarını söyledi. Şahin, 5 yıllık görevleri süresince Bursaray'ın da 12 kilometre uzayacağını ifade etti.

Bir televizyon programına konuk olan Başkan Şahin, 2,5 yılda gerçekleştirdikleri icraatları ve planladığı yatırımları anlattı. Görev süresi içinde hayata geçirdikleri yatırımlarla Bursa'nın bu dönemde tarihinin en yoğun belediyecilik hizmeti aldığını belirten Başkan Şahin, "2004-2009 yılları Bursa'nın yerel yönetimlerinde tarih yazılan dönem olacak" dedi.

Yıllardır hayata geçirilmeyen projelerin 2,5 yılda gerçekleşmesinin altında hizmet aşkıyla ve belediye başkanlığından gelen bir başbakanla çalışmanın yattığını ifade eden Başkan Şahin, "Böyle bir başbakanla 1999 yılında göreve gelmiş olsaydık, bugün birçok sorunu konuşmuyor olacaktık. Ama kaybolan yılları telafi edeceğiz. Çünkü halkımız bunun için bizi bu göreve getirdi. Biz de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada bize güvenenleri utandırmayacağız, güvenmeyenleri de mahcup edeceğiz" dedi.

Yüksek İhtisas ve Acemler Kavşağı, Güzelyalı-Yenikapı Hızlı Feribot, Merinos Kongre ve Kültür, Kent Meydanı, Teleferik hattının uzatılması gibi birçok projenin Bursa'da yıllardır konuşulduğunun altını çizen Şahin, hükümetin desteği ve halkın her geçen gün artan teveccühü ile hayalleri bir bir gerçeğe dönüştürmeye devam edeceklerini belirtti.

"ÜNİVERSİTEYE METRO HATTI 2007'DE BAŞLAYACAK" Kendilerinden önceki dönemde Küçük Balıklı gibi bir çok kavşağın 3 yılda bittiğini, bu dönemde ise emsallerinin 3-4 ayda hizmete açıldığına dikkat çeken Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"28 Mart 2004'ten önce Yüksek İhtisas, Orhaneli, Merinos, Esentepe, Polis Okulu ve Acemler Kavşaklarında trafik kilitleniyordu. Hemşehrilerimiz için bir yerden bir yere ulaşmak adeta işkenceydi. Ama şimdi durum öyle mi? Kavşaklar trafiği rahatlattı. Yeterli mi, değil. Acemler Kavşağı başta olmak üzere 6 kavşağı 2 yılda hizmete açtık. Bursa, artık gerçek anlamda bir metropol şehir görünümüne büründü. Filament Köprülü Kavşağı, Beşevler Köprülü Kavşağı, Mimar Sinan Köprüsü, Ata Bulvarı, Doğu Yakın Çevre Yolu da tamamladığımız ya da tamamlamak üzere olduğumuz projeler. Teşhisleri doğru yaparak gereken operasyonlarla tıkanan damarları 2007'de de açmaya devam edeceğiz. 4 kavşağın yapımını 2007'de tamamlayacağız. Yeni yılda bat-çık ve köprülü kavşakların yanı sıra, alternatif yollar açılması için de toplamda 50 milyon YTL'lik kamulaştırma yapacağız. İşte Güzelyalı - Yenikapı Hızlı Feribot İskelesi. Bursa'yı gerçek anlamda bir liman kenti yapacak. Bursa ile İstanbul arasına 'deniz otoyolu' kuruluyor. Bahar aylarından itibaren Bursa ve İstanbul 75 dakikaya iniyor. Teleferik Hattı'nı da uzatmamızdan sonra Yenikapı'dan bir vatandaşımız 75 dakikada Bursa'ya, 30 dakikada Teleferik'e, 20 dakikada da oteller bölgesine çıkacak. Yıldırım'ı çağdaş toplu ulaşımla buluşturacak Bursaray B Etabı'nın çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bu proje inşallah 2007 sonunda tamamlanacak. Ardından üniversite etabına başlayacağız. Hafif raylı sistem bizden önceki dönemde 9-10 yılda 17 kilometre yapıldı. Bizim dönemimizde ise yani 5 yıllık görev süremizde 12 kilometre yapılacak"

"BURSA ARTIK SELE BOYUN EĞMİYOR" Bursa'nın her yağmurda sele boyun eğdiğini hatırlatarak, yağmur suyu kolektörü çalışmalarına da temas eden Şahin, "Mart 2004'e kadar son 15 yılda toplam 250 kilometre yağmursuyu kolektörü hattı döşenirken bizim dönemimizde 2,5 yılda 260 kilometre yağmur suyu kolektörü hattı döşedik. Ayrıca, yine aynı dönemde yılda 95 km. kanalizasyon hattı döşenirken, biz bu rakamı yıllık 150 km'ye çıkardık. İçme suyu şebeke hattı yapımı ve rehabilitasyonunda da ciddi bir atağa kalktık. Bizden önceki son 15 yılı baz aldığımızda yıllık 150 kilometre şebeke hattı ve rehabilitasyonu yapılırken, biz yıllık 210 kilometreye ulaştık. Bursa'da içme suyu şebekesi rehabilitasyon oranı yüzde 98'e ulaşmış durumda. 2007 yılında 20 milyon YTL'ye 200 kilometre içmesuyu isale ve şebeke hattı yatırımı yapılacak" şeklinde konuştu.

"938 KONUT YAPILACAK"
Konuşmasında Hamitler'de TOKİ işbirliği ile yapacakları 938 toplu konutun protokolünün önümüzdeki günlerde imzalanacağını, temelinin de 2007 yılı içinde atılacağının müjdesini veren Başkan Şahin, bu yatırımların yanı sıra ulusal ve uluslararası organizasyonlar, kültürel mekanların restorasyonu, kültürel ve sportif etkinliklerle Bursa'nın artık kabuğunu kırdığını ve 'marka kent' olma yolunda adım adım ilerlediğini belirtti.

Başkan Şahin, 1,5 saat süren program sırasında Bursalıların yapılan yatırımlara yönelik memnuniyetlerini dile getiren röportajlarını izlerken, "İşte beni en çok mutlu eden hemşehrilerimizin duası ve memnuniyeti. Sabah kalktığım andan gece yatıncaya kadar 'daha iyi nasıl hizmet ederim?', 'İnsanların mutluluğu için neler yapabilirim' diye düşünüyorum. İbadet aşkıyla hemşehrilerimize layık olacağız. Onların bu güveninin boşa çıkartmayacağız. Zaten bugüne kadar yaptığımızda bunun bir göstergesi" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön