Burun ameliyatından sonra...

Burun estetiği günümüzde birçok ülkede birçok kişinin yaptırdığı estetik operasyonlardan biridir. Yüzün odak noktası olan burnundan rahatsız olan kişiler daha iyi burunlar için doktorlarının kapısını çalmaktadır. Son yenilikler ve gelişen teknolojiyle beraber burun estetiği de çok rahat koşullarda minimum yan etkiyle gerçekleştirilebiliyor.

Burun ameliyatından sonra...

Öte yandan size vaat edilen minimum yan etkinin minimum kalabilmesi için size de görevler düşüyor. Bu görevler ameliyat sonrası dönemi kapsıyor. Kontrolleri aksatmamak ve doktor tavsiyelerine uymak bu görevlerin en önemli öğeleri.

Burnun, yüzün tam orta noktasında olması ve birçok yerle bağlantılı olması nedeniyle ameliyat sonrası bakımı büyük önem arz eder. Komplike bir organ olması, ameliyat sonrası komplike bir bakım gerektiriyor. Ufak şeyler bile çok önemli olabiliyor.

HALSİZLİK

Burun ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. Bu da ameliyat sonrasında birkaç gün boyunca halsizliğe neden oluyor. Bu nedenle kişinin birkaç günlüğüne sosyal yaşamına ara vermesi ve evde dinlenmesi en doğrusu.

YATIŞ ŞEKLİ

Silikon yaprakçıklar çıkarılana kadar kişinin iyileşme sürecinin hızlanabilmesi için çift yastık kullanmak ve sırt üstü uyumak gerekiyor. Kişi dinlenirken de uyurken de çift yastık kullanmaya dikkat etmeli.

AĞIZ KURULUĞU

Burnunuzda en az birkaç gün boyunca silikon yaprakçık bulunacağı için burundan ve ağızdan nefes almanız gerekir. Bu durumda ağız kuruluğu ve dudak çatlaması gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Dudak çatlamalarını basit nemlendiricilerle çözebilirsiniz. Ağız kuruluğu için bol bol sıvı tüketmeyi unutmayın. Sıvıyı yudum yudum yavaş yavaş içmeye özen gösterin, pipet kullanmayın.

KANAMA

Burun ameliyatı sonrasında burundan pembe, açık kırmızı renkte çok az akıntı gelmesi normaldir, bunda korkulacak bir durum yoktur. Ama burundan kan kıvamında ve renginde bir sıvı geliyorsa doktorunuza danışmanız gerekir.

DİŞ FIRÇALAMA

İyileşme sürecinde dişlerinizi fırçalarken haşin hareketlerden uzak durmaya, üst dudağınızı yukarıya kaldırmamaya ve yumuşak bir dış fırçası kullanmaya dikkat etmelisiniz.

GÜNEŞ

Ameliyattan sonra bir ay boyunca direkt güneş ışığından korunmanız gerekiyor. Bu nedenle burun estetiğinin oda sıçaklığını muhafaza edebilecek şekilde yapılması biraz daha mantıklı bir hareket olacaktır.

SPOR

Burun ameliyatı sonrasında 2 hafta boyunca kan basıncını artıran sporlardan uzak durmak gerekiyor. Hafif tempolu yürüyüşler bu dönemde sizi rahatlatabilir. Öte yandan günlük işlerinizde de kendinizi fazla yormamalı, özellikle fazla eğilmemeye özen göstermelisiniz.

GÖZLÜK

Burun estetiğinden sonra burnu zorlamamak için bir süre gözlük kullanmamak gerekiyor. Doktorlar bu dönemde hastalara 3-4 günden sonra gerekli görüldüğü takdirde lens kullanmalarını öneriyor. Özellikle ilk 2 ay boyunca gözlük kullanmamayı göze almalısınız.

BURUN TIKANIKLIĞI

Silikon yaprakçıklar çıkarıldıktan sonra bir süre daha burun tıkanıklığının devam etmesi normaldir. Ağızdan nefes alma bir süre devam edecektir.

BURUN TEMİZLEME

Silikon yaprakçıklar çıkarıldıktan sonra burnunuzu nazik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu nazik temizleme günde 2-3 defa kulak çubuğuyla burnunuzu hafifçe temizlemek demek. Bu aşamada sert bir hareket yapmamaya ve burun deliğinizi sonuna kadar zorlamaya gerek olmadığını da hatırlatalım.

BURUN SPREYİ/DAMLASI

Belki de yaranın daha çabuk iyileşeceğini, sizi daha rahat ettireceğini düşünerek burun spreyi ya da damlası kullanmak isteyebilirsiniz. Sadece doktorunuz size bu tür bir ürün tavsiye ederse kullanmalısınız.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
www.guncelozturk.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler