HABER

Burun karıştırmak öldürebilir!

Burun karıştırmanın, çirkin görüntünün yanı sıra birçok tıbbi mahzuru da beraberinde getirdiği bildirildi.

Burun karıştırmanın; 'parmakla veya bir nesneyle burundan mukus veya yabancı cisim çıkarma' davranışı olduğunu belirten Türkiye Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Yıldırım, bunun aşırı derecede yaygın bir davranış olduğunu vurguladı.

Her ne kadar bu davranış çok sık ise de pek çok kültürde hafif bir tabu davranışı olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Ahmet Yıldırım, çok sık yapılan bir hareket olmasına rağmen başkalarında iğrenme ve eğlence duygularına yol açtığını kaydetti.

Yıldırım, "1995 yılında yapılan bir araştırma rastgele seçilmiş bin erişkinde 254 cevap bulmuş ve burun karıştırmayı 'kurumuş burun akıntılarını dışarı çıkarmak için parmağı burun içine sokmak' olarak tanımlanmıştır. Cevap verenlerden yüzde 90'ı halen burun karıştırıcı olduklarını, yüzde 75'i herkesin buruş karıştırdığına inandığını ve ikisi günde yarım saat ile 2 saat arasında burun karıştırdıklarını ifade ettiler" diye konuştu.

Burun karıştırmanın bazı tıbbi mahzurları beraberinde getirdiğini ve çoğu doktor yapılmamasını ve mendili tavsiye ettiğini hatırlatan Opr. Dr. Ahmet Yıldırım, "Tehlikeler burun enfeksiyonları burun kanamaları (karıştıranların yüzde 25'inde) ve nadiren septum denilen burun ortası duvarının delinmesidir. Burun karıştırmak koku hissine etki etmemelidir; zira koku hücreleri yukarıda kalmaktadır.

Burun karıştırma toplu yerlerde artık azalmaktadır. Harvard'da yapılan yeni bir araştırmada, son 1 yıl içinde her yere kamera yerleştirilmesi sonucunda burun karıştırmanın yüzde 70 azaldığı tespit edilmiştir.

Aslında bu bölge ile oynamayı her ne kadar insanlığın güya yüzde 90'ı yapıyorsa da beyne giden damarlarla ilgili ciddi sıkıntılara yol açabileceğin şüphesi ile korkutuculuğu varsa da bu kadar abartmadan de enfeksiyonla ilgili riski var olsa gerekir" şeklinde konuştu.

Opr. Dr. Ahmet Yıldırım, şunları söyledi: "Burun karıştırmanın parmak uçları ve tırnak araları sık da temizlenmiyorsa sessiz kronik rinitin (burun iltihabı, ki çok yaygın) veya buna bağlı sinüzitin belki de en önemli kaynağıdır.

Mesela burun ucunda en habis mikroplardan olan stafilokok çok sık bulunmaktadır. Burası ayrıca sık cilt iltihabı geçirenlerde mikrop yuvası da olabilmektedir. Burun ucu bazen sert kabuklarla tahriş olabilir.

Bu durumda piyasada bulunan yumuşatıcı burun jelleri tavsiye edilir.
Ayrıca serum fizyolojik denen tuzlu su çözeltisi ve bu çözeltinin içinde aynı oranda yüzde 0.9 karbonatla hazırlananı burna çekilip atılarak kullanılırsa çok faydalı olmaktadır."

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön