Bush Ortadoğu barışı konusunda iyimser Washington

Washington (AA) - ABD Başkanı George W. Bush, İsrail-Filistin görüşmelerinin kesilmesine karşın başkanlık görevinin sona ereceği bu yıl sonuna dek Ortadoğu'da bir barışa varılacağı konusunda iyimser olduğunu bildirdi.

Bush, Beyaz Saray'da Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, görevinin bitmesine 10 ay kaldığını ve bunun da, bir anlaşmaya varmak için yeterli süre olduğunu söyledi. Bunun her zaman, "İleriye iki adım ve geriye bir adım" biçimde bir süreç olduğunu belirten Bush, birden fazla geri adım atılmamasına
çalışılması gerektiğini bildirdi. Bush, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC), enerji fiyatlarının yüksek kalmasına izin vermesinin ve büyük müşterilerinin ekonomilerine zarar vermesinin bir "yanlış" olduğunu da kaydetti.

OPEC bakanlarının Avusturya'nın başkenti Viyana'da toplanacağı bir zamanda açıklama yapan Bush, OPEC'e tavsiyesinin, yüksek enerji fiyatlarının sonuçlarının ne olacağını kestirmesi olacağını bildirdi. OPEC bakanları bugün, rekor düzeydeki fiyatları düşürmek için petrol üretiminin artırılmasının beklenmediğinin işaretini vermişti.