Bush, PKK'yı Irak'taki tehditler arasında saydı

Washington - ABD Başkanı George Bush, Washington'da "ulusal güvenlik ekibi" ve Irak'taki askeri ve diplomatik yetkililerle bu hafta Irak'ta bir sonraki adım ve mevcut tehditleri konuştuklarını belirtirken, bu tehditler arasında terör örgütü PKK'yı da saydı.

Ohio'da ABD Hava Kuvvetlerinin Wright-Patterson hava üssündeki ulusal müzede "terörizme karşı küresel savaş" başlıklı bir konuşma yapan Bush, Irak'ta asker artırma yönündeki kararın, "bugünkü olumlu sonuçları" getirdiğini kaydetti.

Bush, asker artırma kararının getirdiği olumlu sonuçlardan biri olarak, Irak'ın ekonomik durumunu gösterdi ve Irak'ın komşusu Türkiye'ye ihracatının önemli ölçüde genişlediğine dikkati çekti.

"Irak'ta asker artırmanın getirdiği ilerlemelere tanık olduktan sonra, doğal olarak önümüzdeki soru, bir sonraki adımın ne olacağı" diyen Bush, şunları söyledi:

"Bu hafta bu soruyu Washington'daki ulusal güvenlik ekibim, (Irak'taki ABD kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David) Petraeus ve (ABD'nin Bağdat Büyükelçisi) Ryan Crocker ile tartıştım. Onlar da bu soruyu, nisan ayında ABD Kongresi önünde Irak'taki durumu anlatırken, kongre üyeleriyle ele alacaklar. Asker artırmanın getirdiği kazanımların ve kalan zorlukların altını çizecekler. Bunlar arasında, El Kaide'nin devam eden varlığı, Şii aşırıların neden olduğu şiddet, İran'ın yıkıcı etkisi, Suriye yoluyla gelen intihar bombacıları ve PKK teröristlerinin faaliyetleri var."

Irak politikalarını eleştirenlerin hiç duraksamadan ileri sürdükleri "çekilme" reçetesinin yanlış olduğunu belirterek, Irak'tan çekilmenin, bu ülkenin petrol kaynaklarını tehlike altına sokacağını ve bunun da dünya ekonomisine zarar vereceğini, El Kaide'nin kendisini daha güvenli hissederek Amerikan halkına, kendi evinde saldırma cesaretini bulabileceğini kaydetti.

AA