HABER

Bush ve Cumhuriyetçiler tepetaklak

Bush ve Cumhuriyetçiler tepetaklak

Washington (AA)- ABD'de 7 Kasım'da yapılacak olan Kongre seçimlerine bir aydan az süre kala Başkan George W. Bush ve iktidardaki Cumhuriyetçi Parti, anketlerin tamamında başaşağı gidiyor.

USA Today gazetesiyle Gallup kuruluşunun ülke çapında yaptığı ankette muhalefetteki Demokrat Parti, Cumhuriyetçilerin tam 23 puan farkla önünde çıktı.

CNN televizyonunun anketinde ise bu fark, 21 puan olarak göründü.

ABC televizyonuyla Washington Post gazetesinin ortak anketine göre ise Demokratlar, Cumhuriyetçi rakiplerine göre 13 puan farkla ileride bulunuyor.

Eylülde yapılan anketlerde toparlandığı izlenimi veren Cumhuriyetçi Partinin bu ay yeniden açık farkla geriye düşmesinde en önemli neden olarak, son haftalarda patlak veren Kongre'deki e-posta skandalı gösteriliyor.

7 Kasımdaki seçimlerde, Kongrenin alt kanadı olan 435 üyeli Temsilciler Meclisinin tamamı, üst kanat niteliğindeki 100 üyeli Senatonun ise yaklaşık üçte biri yenilenecek.

Bush'un Cumhuriyetçi Partisi, her iki kanatta da çoğunluğu elinde bulunduruyor.

Ancak siyasi uzmanlar, 7 Kasımda Demokrat Partinin özellikle Temsilciler Meclisinin kontrolünü ele geçirme ihtimalinin yüksek olduğunu vurguluyor. Bush'un, Kongrenin tamamının veya bir kanadının denetimini kaybetmesi durumunda politikalarını uygulayabilmesinin zorlaşacağına işaret ediliyor.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön