HABER

Bush'a Kuzey Kore suçlaması

Washington (AA)- ABD'de muhalefetteki Demokrat Parti, Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiğini duyurduğu nükleer denemeden dolayı, bu gelişmede ağır ihmalinin bulunduğunu savunduğu Cumhuriyetçi Başkan George W. Bush'u suçladı.

Demokrat Partinin 2004 seçimindeki ABD başkanı adayı senatör John Kerry, Bush'un Kuzey Kore politikasını "şok edici bir başarısızlık" olarak nitelendirerek,
"Biz, hiçbir kitle imha silahının bulunmadığı Irak'ta başımızı derde sokarken, (Kuzey Kore'deki) bir çılgın, en ileri kitle imha silahını denedi bile" dedi.

Demokrat Partinin Senatodaki azınlık grubu lideri senator Harry Reid de "Bush'un, Kuzey Kore'deki bu tehlikeli gelişmenin önüne geçmek için yıllarca zamanı oldu, Ancak o bu sorunu hep küçük göstermeyi tercih etti" diye konuştu.

Bush'un yaklaşık beş yıl önce İran, Irak ve Kuzey Kore'yİ "şer ekseni" olarak tanımladığını hatırlatan Demokrat Partili eski senatör Sam Nunn da "Şer ekseninin yanlış ucundan, en tehlikesiz ülkeden başladık. Şimdi bu yanlışın cezasını çekiyoruz" dedi.

Eleştirileri reddeden Cumhuriyetçi Partili senatör Mitch McConnell ise Demokrat Partinin bu önemli güvenlik meselesinde partizanlık yaptığını savunarak "Demokratlara sorsanız, sanki düşman, (Kuzey Kore lideri) Kim Jong İl değil de Başkan Bush" ifadesini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön