HABER

Bush'a tepkiler sürüyor

LONDRA (İHA) - ABD Başkanı George W. Bush'un geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı konuşmada, bir Filistin devletinin yeni liderler bulunmadan oluşamayacağını söylemesi, İngiltere basını tarafından olumlu karşılanmadı.

İngiliz basını, Filistinlilerin kendi liderini seçmesine izin verilmesini gerektiğini ifade etti.

Financial Times gazetesinde yer alan yorumda, "Kendi liderlerini seçmek Filistin halkına bağlıdır. Bu demokrasidir. Bush, Filistinlilerden liderlerini değiştirmelerini isteyebilir ancak bunu zorla kabul ettiremez" denildi. Bush'un haritasız bir görüş ortaya atmakla suçlandığı yorumda, "Bush, her 2 tarafın da yan yana barış ve güvenlik içinde yaşamasını görmek istiyor. Ancak bunun sağlanması için yeni fikirler sunmuyor" denildi.

Daily Mail gazetesindeki haberde ise, "Bush, konuşmasından pişmanlık duyabilir. Bush, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in bu meseledeki uyarısını dikkate alarak daha iyi bir tavsiyede bulunabilirdi ve Filistinlilerin kendi liderine seçmesine izin verebilir" denildi.

Guardian gazetesi, "Bush, bir vakum meydana getirdi, meseleleri karıştırdı, sorumluluktan kaçtı. Arafat'ı bir an için unutun. Amerikalılar ve İsrailliler de daha iyi liderlere layıktırlar" dedi.

Independent gazetesininde yer alan yorumda ise, "Filistin lideri Yaser Arafat iktidarı elinde bulundurduğu sürece sürekli bir barışın sağlanması güçtür. Ancak Bush başka bir şeyi söylemeyi atladı. Aynı zamanda İsrail Başbakanı Ariel Şaron da İsrail'deki iktidarı elinde bulundurduğu sürece barış hedefinin, ileriye taşınması olasılığı bulunmamaktadır" denildi.

Bush, hafta başında yaptığı konuşmada, yan yana barış ve güvenlik içinde yaşanan Filistin ve İsrail devletlerini desteklediğini ancak bunun, Filistinliler yeni liderler bulmadan oluşmayacağını söyledi.

Başkan Bush, İsrail'in de, Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde işgal ettiği Filistin topraklarından çekilmesi gerektiğini vurguladı ve barışa yönelik nihai anlaşmanın 3 yıl içinde sağlanabileceğini belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön