HABER

Bush'tan yeni liderlik çağrısı

WASHİNGTON (İHA) - Bir süreden beri Ortadoğu barışına dair planlarını açıklayacağı bir konuşma yapması gündemde olan ABD Başkanı George Bush beklenen konuşmasını bugün gerçekleştirdi.

Baskan Bush temelinde Filistin'de yeni liderlerin seçilmesi ve yeni bir liderliğin kurulmasını savunduğu konuşmasında ABD yönetiminin Arafat'ı artık istemediğini açıkça vurgulamış oldu.

"İnsanlığın yararına Ortadoğu'da bazı şeyler degişmeli diyen Bush Filistin halkının yeni liderler seçmesi halinde ABD yönetiminin bağımsız bir Filistin Devletini destekleyeceğini belirtti.

Adını vermeden Arafat'a değinen Bush , Filistin yönetiminin terörist grupların etkisi altında olduğuna inandığını ve bu durumda ülkede bir reform programı uygulamayacaklarını belirterek " ABD yönetimi Filistin yönetimi teröristlere karşı savaşmadığı müddetçe kendisini desteklemeyecektir" diye konuştu.

Filistin'in temelleri demokrasi, özgürlük ve hoşgörüye dayanan yeni liderlerden kurulu yeni anayasalı bir yönetim kurmaları gerektiğini belirten Bush bu gerçekleştiği takdirde İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'da 35 yıldır devam eden işgallerinin de sona erebileceğini belirtti.

Bush yeni devletin sınırlarının ve başkentinin son görüşmelerin tartışma konusu olması gerektiğini belirtirken bunun için de üç yıllık bir sure öngördüğünü açıkladı.
Yerel liderler ve çok partili seçimler için "Bu yıl içinde yapılsın" diyen Bush ulusal seçimler için ise daha ileriki bir tarih belirlenebilecegini soyledi.

İsrail'den de Filistin topraklarında yerleşim kurma işine son vermesini, askeri güçlerini geri çekmesini isteyen Bush, "Filistin halkının ekonomik alanda kendini geliştirmesine izin verilmesini" talep etti.

Bush önceliğin Filistin'de yeni bir yönetim kurulmasına verilmesini, Kudüs ve mülteciler sorununun daha sonra tartışılması gerektiğini belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön