HABER

Bush'un operasyon tepkisi

WASHINGTON (ANKA) ABD Başkanı George Bush, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamadan sonra gazetecilerin çeşitli sorularını da yanıtladı.

Bush, bir gazetecinin "Türkiye operasyon yaparsa tepkiniz ne olur" şeklindeki bir soru üzerine gazeteciye tepki göstererek, bu sorunun varsayımsal olduğunu söyledi. "Ben, varsayıma dayalı sorulardan hoşlanmıyorum" diyen Bush, "Sayın Erdoğan ile PKK problemiyle başa çıkmak için neler yapabileceğimizi konuştuk. İstihbarat çok önemli. Kim olduklarını bilmemiz gerek. Birinci adım istihbarat paylaşımı. İyi, sağlam istihbarat olmadan bu problemi çözemeyiz. Modern teknolojiyi kullanarak bu meseleyle etkili bir şekilde başa çıkmak çok daha kolay olacaktır" diye konuştu.

-TERÖRİSTLERİ YAKALAMAK İÇİN İSTİHBARATA İHTİYAÇ VAR

Başbakan Erdoğan ile birçok konuları değerlendirdiklerini belirterek ABD'nin stratejik ortağı olan Türkiye ile ilişkilerine büyük önem verdiğini kaydeden Bush, "Terör örgütü PKK konusunda Erdoğan ile uzun bir görüşme yaptık. PKK terörist bir örgüt, PKK Türkiye'nin, bağımsız Irak'ın ve ABD'nin ortak düşmanıdır. Başbakan Erdoğan ile daha iyi bir istihbarat paylaşımı sağlama konusunda nasıl çalışabileceğimizi konuştuk. Teröristleri yakalamak için istihbarata ihtiyaç var" dedi. Başkan Bush, bu çerçevede iki ülkenin askeri yetkililerinin de sürekli temasta olmasının önemini vurguladı.

-ÜÇLÜ MEKANİZM ÖNEMLİ

PKK terörüne karşı mücadelede üçlü mekanizmanın önemli olduğunu belirten Bush, bunun dışında iki ülkenin Genelkurmay İkinci Başkanlarının sürekli temasta olmasının, ayrıca Irak'taki Amerikalı Komutan General David Petraeus ile sürekli temasta bulunulmasının önemine değindi. Başbakan Erdoğan'ın, ABD'den, Iraklı yetkililerle çalışarak, PKK'ya finansal ve lojistik desteğin engellenmesini istediğini belirten Bush, "Başbakana, yakın işbirliğinin önemli olduğunu ifade ettim" dedi.

Geri Dön