HABER

Bush'un Ortadoğu konuşması

WASHINGTON (İHA) - ABD Başkanı George Bush, uzun bir süredir beklenen Ortadoğu planını açıkladı. Bush'un planını açıkladığı konuşması, İsrail'deki terör saldırıları nedeniyle geçen hafta yerine bugün yapıldı.

Konuşmanın tamamını yayımlayan The Washington Post gazetesi Bush'un yaptığı açıklamları yanlı olduğunu ve bu şekilde yaklaşımın beraberinde yanlış sonuçlar getireceğini açıkladı.

The New York Times gazetesi ise "haritasız bir plan" başlığı altındaki yazısında Bush'un önerilerinin, "Her 2 taraf da kendinden bazı ödünler vermeli. Aralarındaki anlaşmazlığı gidermek için kendilerine bir yol çizmeleri gerekiyor. Bu da haritasız bir plan olmamalı. Filistin'in lideri konumundaki kişi halk tarafından bir an önce görevden alınmalı" şeklinde olduğunu yazdı.
The Wall Street Journal gazetesi ise planı, "beklenenden daha fazla kapsamlı ve Ortadoğu barışını ileri hızla sıçratacak kadar da cesur" olarak niteledi.

Washington Times gazetesi ise Bush'un, "Filistin halkının terörizme destek vermeyen, yolsuzluğa bulaşmamış bir yönetime, güvenilir, adil bir yargı sistemine, etkili kanunlara ihtiyaç duyduğunu" savunduğunu açıkladı.

Bush, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nı da, Filistin yönetiminin reformları gerçekleştirmesi, iyi bir ekonomik sisteme kavuşması için yardıma çağırdı. Bush ayrıca, Filistin'e insani yardımın artırılacağı sözünü verdi.

Bush, dün Beyaz Saray'daki Rose Garden'da açıkladığı Ortadoğu planında, Filistin halkının, yeni bir Filistin yönetiminin işbaşına gelmesini de içeren bazı koşulları yerine getirmesi şartıyla, geçici Filistin devletinin kurulması ve 3 yıl içinde nihai bir çözüme varılmasına destek vermişti.

Bush, Arafat'ın dışında "yeni ve farklı Filistin yönetimi" kurulursa, ABD'nin bu Filistin devletini destekleyeceğini de belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön