HABER

Bütçe görüşmelerinde Erdoğan - Baykal atışması

TBMM Genel Kurulu'nda 2008 bütçesi üzerine yapılan eleştirileri hükümet adına cevaplayan Başbakan Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal'a cevap verdi.

Bütçe görüşmelerinden notlar

Bahçeli: "Hükümet umudunu ithalata bağlamıştır"

Başbakan Erdoğan, CHP'nin, Cumhurbaşkanı Gül'ün Hakimler ve Savcılar Yasası'nı incelemeden onayladığı şeklindeki eleştirisine karşılık, isim vermeden 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i eleştirdi.

Erdoğan, "Kusura bakmayın biz 15. günün son dakikasına kadar bu ülkede bekletildik. Şimdi de bu işin ne kadar süratlenirse ülkemize o kadar hayırlı olacağına inanıyoruz ve bundan dolayı da sayın Cumhurbaşkanına özellikle teşekkür ediyoruz" dedi.

SİZİ NİYE RAHATSIZ EDİYOR

Konuşmasında Hakimler ve Savcılar Yasası ile yapılan eleştirileri yanıtlayan Erdoğan, hakim ve savcı alımında 1934 yılından beri uygulanan yöntemleri uyguladıklarını söyledi.

Bu yöntemin CHP'yi neden rahatsız ettiğini anlamadığını kaydeden Erdoğan, eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay'ın hakim ve savcı alımına ilişkin "5 bin kişilik kadro çıkardım bu kadroları örgütüme vermeyip MHP'ye mi verseydim" sözlerinin yazılı olduğu gazete sayfasını kürsüden göstererek okudu.

CUMHURBAŞKANI'NA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Erdoğan, "Cumhurbaşkanı bu kadar ağırlığını kaybetmemişti" suçlamasını da yanıtladı. Erdoğan, "Kusura bakmayın biz 15. günün son dakikasına kadar bu ülkede bekletildik. Şimdi de bu işin ne kadar süratlenirse ülkemize o kadar hayırlı olacağına inanıyoruz ve bundan dolayı da sayın Cumhurbaşkanı'na özellikle teşekkür ediyoruz" dedi.

BAŞBAKAN'DAN UNAKITAN SAVUNMASI

Başbakan Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal'ın Maliye Bakanı Kemel Unakıtan'ın oğlu ile ilgili iddialarınada cevap verdi.

CHP Genel Başkanı Baykal'ın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlunun şirketinin Tekel'e ikinci el makine alma işiyle ilgili iddialarıyla ilgili olarak Erdoğan "Unakıtan'ın oğlu, ‘şunu götürmüş bunu götürmüş...' Oğlunun dokunulmazlığı yok. Suç duyurusu yapın gereği yapılsın, niye takip etmiyorsunuz? İddia sahibi sizsiniz. İddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. Suç duyurusunda bulunursuzunuz gereği yapılır. Olay bu kadar basittir" diye konuştu.

BAYKAL'IN 5 TRİLYONUNLUK ARSASI VAR

Deniz Baykal'ın yolsuzluk iddialarına cevap veren Başbakan Erdoğan, CHP genel Başkanı Deniz Baykal'ın 10 bin metrekarelik imarlı arazisinin olduğunu ve bedelinin de 5 trilyonun üzerinde olduğunu söyledi.

Erdoğan şöyle konuştu: "14Ocak 1987, Zeytinköy'de imar görmemiş bir alan. 700 bin ada 13 parselde 39 bin 873 metrekarelik bir alan. 35 milyon türk lirasına alınıyor. Bu arazinin 14 bin 958 metrekaresi bir siyasetçiye ait. Bu 32 de 12 hisse. 16.1.2001 tarihinde bu alanın imar uygulaması yapılıyor. O zaman buranın belediye başkanı DSP'li. Parseli imarlı hale getirdiler ve daha sonra CHP teşkilatının karşı çıkmasına rağmen bu başkan CHP'ye geçti. Ve sayın Baykal'ın yaklaşık 10 bin metrekarelik imarlı arsası var ve şu anda itibaren bedeli herhalde bedeli 5 trilyondan aşağı değil. Demek ki imar planı yapılabiliyormuş. Talep edene göre yapılabiliyormuş.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön