Button Melbourne'da puan beklemiyor

Honda pilotu Jenson Button, Formula 1 sezonunun açılış yarışında puan almalarının zor olduğunu söyledi. Button, 16 Mart'taki Avustralya yarışı öncesinde kayda değer ilerleme sağladıklarını, ancak bu gelişimin Melbourne'da puan almaya yeteceğini tahmin etmediğini söyledi:

"Halen kimse Honda'nın yerini kestiremiyor. Aslında bu belirsizlik bir heyecan yaratmıyor değil. Puan için mücadele edebileceğimizi düşünmüyorum ama farkı kapatıyoruz. Sanırım şu an orta sıra takımlarından yavaş olan grubun içindeyiz."

Honda, F1'de ilk ve tek zaferine 2006 yılında Macaristan'da Button ile ulaştı ancak geçtiğimiz sezona ancak altı puan toplayarak büyük hayal kırıklığı yarattı.

Japon takımı, kış testlerinde de oldukça yavaş bir görüntü sergiledi. Ancak takımın Brezilyalı pilotu Rubens Barrcihello, Melbourne ayarlarıyla ve yeni aerodinamik parçalarla yaptıklarını Jerez'deki son özel testte ciddi gelişme sağladıkları görüşünde:

"16 yıllık Formula 1 kariyerimde, geçtiğimiz haftaki testte olduğu kadar büyük bir ilerleme hiç görmedim. Araçta gözle görülür iyileşme var."

Button, rüzgar tünelinde denedikleri parçaların, şasiye beklendiği gibi uyum sağladığını vurgulayarak, "şimdi düzgün bir yarış arabamız var. Pistte de beklediğimiz gibi olursa çok sevineceğiz. Hafta sonunu merak ve heyecanla bekliyorum" dedi.

Takım şefi Ross Brawn, kış testlerindeki yavaş zamanların, araç hakkında yanıltıcı bir izlenim yarattığını ifade ederek, "uzun vadede büyük takımların elde ettiği başarıları yakalamamamız için bir engel yok" diye konuştu.