HABER

Butto'nun öldürülmesine büyük tepki

Pakistan'da eski başbakanlardan ve muhalefet partisi lideri Benazir Butto'nun partisinin mitinginde düzenlenen intihar saldırısında aldığı yaralar sonucu hayatını kaybetmesi, liderler tarafından büyük tepki ve üzüntüyle karşılandı.

Benazir Butto kimdir?

Patlamanın dehşet fotoğrafları

MÜŞERREF'TEN BARIŞ ÇAĞRISI Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, eski başbakan Benazir Butto'nun suikasta kurban gitmesinin ardından barış çağrısında bulundu.

Benazir Butto kimdir?

Patlamanın dehşet fotoğrafları
Devlet televizyonundaki haberde, Butto'nun ölüm haberinin duyulmasının ardından ilk açıklamasında Müşerref'in, ülkede barış çağrısında bulunduğu belirtildi.

"DAHA ÇOK KAN AKMAMALI"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilerin, "Butto'ya yapılan suikastı değerlendirilmesini" istemeleri üzerine, "Çok üzüldüm. Daha önceden de tanıyordum kendisini. Son ziyaretimde güzel şeyler konuşmuştuk. Çok üzücü gerçekten. Pakistan halkına başsağılığı dilerim, Pakistan'a da huzur diliyorum.

Benazir Butto kimdir?

Patlamanın dehşet fotoğrafları
Şimdi çok önemli bir durum söz konusu. Herkes kendi ülkesine sahip çıkmalı, huzurlu olmalı, daha çok kan akmamalı. Kritik bir dönemden geçiyorlar. Seçimler ne olacak, nasıl gidecek? Pakistan bize kardeş olan bir ülke herkesin yardımcı olması gerekiyor" dedi.

ERDOĞAN, MÜŞERREF'E BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Benazir Butto'nun suikast sonucu yaşamını yitirmesi nedeniyle Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i telefonla arayarak baş sağılığı dileklerini iletti.

Benazir Butto kimdir?

Patlamanın dehşet fotoğrafları
Erdoğan, Müşerref ile telefon görüşmesinde Benazir Butto'nun hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, saldırıyı "nefretle" kınayarak, bu terörist saldırının Pakistan'daki demokratikleşme sürecini engellemeyeceğini umduğunu ifade etti.

TÜRKİYE, SALDIRIYI ŞİDDETLE KINADI
Türkiye, Pakistan'ın eski başbakanı Benazir Butto'nun hayatını kaybettiği terör saldırısını şiddetle kınadı.

Benazir Butto kimdir?

Patlamanın dehşet fotoğrafları
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Bu menfur saldırıların Pakistan'ı kargaşa ve istikrarsızlığa sürükleme amacına yönelik olduğu kuşkusuzdur" ifadesine yer verildi. Açıklamada, Pakistan halkının sağduyu ve aklıselimle hareket ederek, terör eylemlerinin amacına ulaşmasına ve ülkedeki demokratikleşme süreci ile uzlaşma zeminini tahrip etmesine izin vermeyeceğine inanıldığı vurgulandı.

DÜNYADAN SALDIRIYA KINAMA
Butto'nun intihar saldırısında öldüğü haberine ilk tepki Rusya'dan geldi. Saldırıyı kınayan ilk ülke olan Rusya'nın Dışişleri Bakanlığı, "saldırının şiddetle kınandığını" duyurdu.

Benazir Butto kimdir?

Patlamanın dehşet fotoğrafları

Butto'nun öldüğü intihar saldırısı, ABD tarafından da kınandı. ABD, Butto'nun Ravalpindi'deki seçim mitingi sırasında düzenlenen silahlı ve bombalı intihar saldırısında aldığı yaralardan öldüğü haberi üzerine, kınama yayımladı. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ise haberin duyulmasının ardından yaptığı açıklamada, büyük üzüntü duyduğunu ve saldırıyı şiddetle kınadığını söyledi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, suikastı şiddetle kınadı.

BM Güvenlik Konseyi, Pakistan muhalefet lideri ve eski başbakanlardan Benazir Butto'ya yapılan suikasti şiddetle kınadı ve Pakistan'a itidal çağrısında bulundu.

Benazir Butto kimdir?

Patlamanın dehşet fotoğrafları
Butto'ya yapılan saldırı İngiltere, Almanya, İtalya, İsviçre, Yunanistan, İsrail, Avusturya, Kanada, Bulgaristan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Bahreyn, Kuveyt, Yemen Hindistan, Afganistan ve Vatikan tarafından da kınandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön