HABER

Bütünlüklü çözüm için tek arena BM

Lefkoşa (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümü için tek arenanın Birleşmiş Milletler (BM) olduğunu, Avrupa Birliği'nin (AB) böyle bir şeyi istese de yapamayacağını belirterek, "AB çözemez, çünkü ne o bilgi birikimi, ne yeteneği, ne de tarafsızlığı var" dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, son zamanlarda Kıbrıs sorunuyla herkesin ilgilendiğini, bunun da çok doğal olduğunu, çünkü her uluslararası çalışmanın bir yerinde Kıbrıs'ın sorun yarattığını ifade etti.

Kıbrıs Rum tarafının taleplerinin Türkiye'nin AB'ye girişinin ön koşulu haline getirilmiş olmasının bu süreçte dikkati çeken yeni gelişme olduğunu söyleyen Talat, geçmişte bunun olacağını tahmin ettiklerini, ancak işin bu boyuta ulaşabileceğini özellikle AB çevresinin hesaplayamadığını dile getirdi.

Talat, Kıbrıs sorununun varlığının, Rum tarafının AB üyesi olmasının ve Türkiye'nin AB yolunda ilerlemekte oluşunun sorunların esas kaynağını oluşturduğuna dikkat çekti.

Kıbrıs konusunda bütünlüklü bir çözüme ulaşılmaması halinde sorunların AB ile sınırlı kalmayacağını, başka alanlara da kayacağını dile getiren Talat, Türkiye'nin, önü tıkanmasın diye ortaya koyduğu son girişimin bütünlüklü çözümü de içeren bir düşünce olduğuna işaret etti. Talat, bunun da önerinin doğru bir öneri olduğunun göstergesi olduğunu belirtti.

Uluslararası toplumun tüm dikkatini çözüme yönlendirmek durumunda olduklarını söyleyen Talat, Kıbrıs sorununun mülkiyetle ilgili bölümünü çözemeyeceğine işaret ederek, bu sorunu yine bütünlüklü çözümle halledilebileceğini ifade etti.

BM sürecini yeniden canlandırmaya konsantre olmaları gerektiğini vurgulayan Talat, "Sadece bizim değil, Rum tarafı da artık anlamış olmalıdır ki Kıbrıs sorununun çözümü dışında bir çıkış yoktur. Aksi halde birbirimizi daha fazla hırpalayıp kırmaktan başka bir şey yapmayacağız" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön