HABER

"Büyük Lider" ordunun başına geçti

Kuzey Kore yönetimini babasından devralan Kim Jong-un resmen Kuzey Kore ordusunun başına geçti ve devlet medyası tarafından "büyük lider" olarak anıldı.

Kuzey Kore'nin yeni lideri Kim Jong-un, resmi olarak silahlı kuvvetlerin en üst rütbeli komutanı oldu.

Devlet medyasının bildirdiğine göre, Jong-un babasının ölümü ardından boşalan bu önemli makama Cuma günkü bir toplantı ardından atandı.

Bu arada, Kuzey Kore haber ajansının haberinde Kim Jong-un ilk kez "büyük lider" ünvanıyla anıldı. Jong-un'un babası Kim Jong-il ülkede "sevgili lider" olarak biliniyordu.

Gelişmeyle Kim Jong-un, yaklaşık bir milyon iki yüz bin kadın ve erkek mensuptan oluşan "Kore Halk Ordusu"nun komutanı oldu.

Kim Jong-un'un, dünyanın dördünü en büyük ordusu olarak bilinen Kuzey Kore ordusunun başına geçmesi, hayatını kaybeden babası Kim Jong-il'in yazılı vasiyeti gereğince gerçekleşti.

Gelişme ülkenin yeni liderinin zaman kaybetmeden Kuzey Kore'nin iktidarını devralması olarak değerlendirildi.

17 Aralık'ta hayatını kaybeden ve hafta içinde toprağa verilen Kim Jong-il, 1994'ten bu yana Kuzey Kore yönetiminin zirvesindeydi.

Dün gerçekleşen atama sonrası Pyongynag yönetiminden dünya devletlerine yapılan açıklamada "Kim Jong-il'in ölümü ardından herhangi bir değişiklik beklenmemesi" çağrısı yapıldı.

Ulusal Güvenlik Komsiyonu tarafından yapılan açıklama "songun" olarak bilinen ve "önce ordu" anlamına gelen Kuzey Kore güvenlik anlayışının devam edeceğine dair bir işaret olarak yorumlandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler