Büyükanıt: Bugün anlaşmayı imzaladım, yarın askerinizi çekin olmaz

Lefkoşa - AA- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, sadece bir anlaşmaya varılmasının askerin adadan çekilmesine yetmeyeceğini ifade ederek, "(Bugün anlaşmayı imzaladım yarın askerinizi çekin) şeklinde bir şey olmaz. Onu gözlemlememiz lazım. Kıbrıs Türkü ne kadar güvenliktedir. Buna tam kanaat getirmemiz lazım" dedi.

Orgeneral Büyükanıt, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas görüşmesiyle ilgili olarak da konuşmanın her zaman yararlı olduğunu belirterek, "Sorunlar karşısında medeni bir şekilde konuşulması, medeni bir şekilde buluşulması, önyargısız yaklaşılmasını hep benimsemişimdir" ifadesini kullandı.Orgeneral Büyükanıt, Ankara'ya hareketinden önce Ercan Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında KKTC'deki temaslarını değerlendirdi.
Üç gün boyunca askeri ve toplumun bazı kesimlerinde temaslar ve gözlemler yaptığını ifade eden Orgeneral Büyükanıt, "Bazı kesimlerde gezimin rahatsızlık yarattığını biliyorum, bundan da büyük mutluluk duyuyorum, rahatsız olmalarından. Ama sokaktaki vatandaştan çeşitli kesimlere kadar, çeşitli derneklerle yaptığım görüşmeler beni son derece mutlu etmiştir" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kıbrıs'taki görevinin, Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamak olduğunu ve 1974'ten beri en üst düzeyde bu görevi yerine getirdiğini kaydeden Orgeneral Büyükanıt, "Bu görevine, adada gerçek manada kalıcı ve adil bir barış sağlanmasına ve hatta sağlanmasından sonra da onun gözlenmesine kadar, güvenlik bağlamında TSK görevini yapmaya devam edecektir. Askerlerimiz bu konuda çok iyi eğitilmiş, her türlü göreve hazır bir durumdadır. Kıbrıs'taki
TSK mensupları örnek düzeyde eğitim gören ve görmekte olan birliklerdir" diye konuştu.

Lokmacı bölgesini dün denetlediğini ve KKTC anayasasının 10. maddesi gereği sınırlardan TSK'nın sorumlu olduğunu anımsatan Orgeneral Büyükanıt, Lokmacı'nın birkaç yüz metre ilerisinde Ledra Palas kapısı olduğunu, buradan Türklerin ve Rumların geçtiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Lokmacı kapısının açılması adil ve kalıcı bir barışa doğru giden çok büyük bir adım değil, bir kapı. Bir sürü kapı var Kıbrıs'ta. Lokmacı kapısı da onlardan bir tanesi olacak. Yalnız şunu açıkça ifade deyim; orada KKTC'nin egemenliğinde olan bir alan da var. Hiçbir şekilde oradaki KKTC'nin egemenliğine ziyan verecek hiçbir düzenleme olmayacak. Bazı yerlerde çıkıyor, 'bayraklar inecek, asker çekilip gidecek' öyle bir şey yok. Mevcut düzen devam edecek, kapı açılırsa açılır, yani o
KKTC'nin bildiği bir şeydir ama hiçbir şekilde sorumlu olduğumuz bölgede, geri bir metre dahi adım atılmayacaktır."

Orgeneral Büyükanıt, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas görüşmesiyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, asker olarak diplomatik konulara girmesinin doğru olmadığını ifade ederek, "Konuşmak her zaman yararlıdır" dedi.