Büyükanıt: KKTC'den asker çekmeyeceğiz

Büyükanıt: KKTC'den asker çekmeyeceğiz

Orgeneral Büyükanıt, KKTC'den ayrılmadan önce çok önemli açıklamalar yaptı. Büyükanıt, 'Türk askeri, Kıbrıs Türkü tam güvende olmadan geri çeklimeyecek' dedi

Üç günden beri Kıbrıs'ta olan Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Ada'nın geçmişi ve geleceğine ilişkin çok öenmli açıklamalarda bulundu.

"1974'de ise Kıbrıs Türkleri Ada'nın yüzde 3'üne hapsedilmiştir ve güvenlik ortadan kalmıştır." diyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "Türk tarafı hiç bir zaman saldırıdan taraf olmadı." şeklinde konuştu.

İşte Büyükanıt'ın konuşmasında bazı satırbaşları:

1974'de Kıbrıs Türkleri Ada'nın yüzde 3'üne hapsedilmiştir ve güvenlik ortadan kalmıştır.Burada 1960-1978 arasında İngiliz yönetimi var.

Kıbrıs Türklerine olan saldırılar 1904 yılında arttı. 1911 yılında Limasl'da Türk mahallelerine saldıran Rumlar evleri ateşe vermiş, saldırı sonucunda da Ada'da yaşayan Türkler zayiat verdi ve yüzlercesi yaralandı. Bunları başka saldırılar da takip etti. Bu olaylar 1931 yılına kadar devam etti. yakılan ve yıkılan köy sayısı 70'dir.

Yaşanan tüm bu olayların hiçbirini Kıbrıs Türkleri başlatmamıştır. Türkler'den güvenlik babında hesap sormak isteyenlerin bu gerçekleri öğrenmesi lazım.

Bazı kesimler 'Kıbrıs sorunu'nu 1974'ten itibaren başlatıyorlar. Bu yanlıştır. 1974 Kıbrıs Türk'ü üzerinde uygulanan mezelimin sona erdirilmesi tarihidir.

Türkler vahşice yapılan saldırılara karşı kendilerini korumak zorunda kalmıştır. Bu gerçekleri gençlere yansıtmak lazım. KKTC'nin tarih bilincine çok daha fazla sahip olması arzumdur. Kıbrıslı gençler geçmişte yaşananlar ilgili oalrak iyi bilgilendirilmedilidir. Geçmişini bilmeyen toplumlar kimlik erzyonuna uğrar. Bunları geçmişi bilelim diye anlatıyorum. İleriye bakmak için geçmişi bilmek lazım

Kıbrıs şu anda egemen bir devlettir. Sorumlu olduğumuz bölgeden asla geri adım atmayacağız. Türk askerinin geri çekilmesi için sadece anlaşma yetmez. Türk askeri sorumlu olduğu bölgeden, Kıbrıs Türk'ü tam güvende olmadan geri çekilmeyecek.